Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ДОВГАЛЕВСЬКИЙ Митрофан (світське ім’я Михайло)

Український письменник і вчений першої половини XVIII ст.

Дати народження і смерті, соціальне походження не* відомі. До 1732 р. навчався в Києво-Могилянській академії, де записав курс риторики професора І. Негребецького (1722) та курс філософи І- Левицького (1723). В 1733 р. прийняв чернечий постриг і став професором Києво-Могилянської академії. Протягом 1735/36 навчального року викладав у класі синтаксими курс »Система синтаксису». Рукописний текст цього курсу, складений латинською, польською та українською мовами, містив, зокрема, різні вправи й домашні завдання, лекції, переклади античних байок тощо.

У1736 р., викладаючи у класі поетики Києво-Могилянської академії, написав теоретичну працю під назвою »Сад поетичний», який став однією з найгрунтовніших праць першої половини XVIII ст. з теорії поезії. Перша частина містить тлумачення, зразки античного, польського та українського віршування, друга присвячена риториці. В поетиці М. Довгалевського знайшли відображення теоретичні засади літератури барокової доби. Йому належить також компендіум »Ключ для достойного вступу молодим поетам», в якому викладено основні принципи поетичної теорії. Як письменник виявив себе в написанні двох шкільних драм. Перша — »Комі-ческое действие» (1736) і »Властотворній образ человьколюбія Божія» (1737). Інтерес дослідників привертають гумористичні інтермедії на соціально-побутову тематику (по 5 до кожної драми), що були написані мовою, близькою до народної. Про авторство інтермедій точаться дискусії. Не виключено, що вони належать одному з учнів М. Довгалевського, ймовірно, С. Лебединському.

Твори М. Довгалевського, насамперед »Сад поетичний», справили значний вплив на формування української естетико-літературної культури.

Останні роки життя М. Довгалевський провів у Київському Михайлівському Золотоверхому монастирі, де, мабуть, і помер. Похований у Києві, на цвинтарі Київського Братського монастиря й Києво-Могилянської академії.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>