Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ФЕДЕНКО Опанас Васильович

Український історик, громадський і політичний діяч, публіцист

Народився 13 грудня 1893 р. в с. Веселі Терни на Катеринославщині. Закінчив історико-філологічний інститут у Петербурзі. У 1917—1918 рр. — активний учасник національно-визвольних змагань. З серпня 1917 р. його було обрано до Української Центральної ради. Брав участь у першому зимовому поході армії УНР. Редактор періодичних видань (»Наше слово», »Голос робітника», »Наша справа»). З початку 1919 р. — член ЦК УСДРП, співредактор »Робітничої газети», делегат Трудового конгресу. В 1921 р. емігрував до Праги, пізніше проживав у Мюнхені. Працював доцентом, згодом професором української історії в Українському вищому педагогічному інституті ім. М. Драгоманова (1926) і в Українському вільному університеті у Празі (1934).

Викладацьку і наукову роботу в галузі історії О. Феденко поєднував з активною громадською і політичною діяльністю.

Обстоював право України на державність. 1933 р. від імені УСДРП (разом з І. П. Мазепою) підписав протест-відозву до соціалістичних партій і робітничих організацій усіх країн у зв’язку зі штучним голодом, влаштованим в Україні більшовицькою владою. В 1950—1967 рр. брав активну участь у діяльності Української національної ради — передпарламенту державного центру УНР в екзилі. Проте головною сферою закордонної діяльності була історична наука. Об’єктом наукового інтересу вченого є Україна, її минуле й сучасне. Серед його численних праць — »З дипломатичної діяльності Данила Грека» (1929), »Михайло Драгоманов і Жан-Жак Прудон» (1930), »Політичні плани Я. Коменського та Україна» (1932), »Український громадський рух у XX ст.» (1934), »Історія соціалістичної та політичної боротьби в Україні» (1935), »Українське національне відродження в XX ст.» (1936), »Україна, її боротьба за свободу» (англійською мовою, 1951), »Ісаак Мазепа, борець за волю України» (1954), »Україна в XX ст.» (1959), »Соціалізм у минулому і сучасному» (1968) та ін.

В українській радянській історіографії праці О. Феденка згадувалися тільки як »джерело фальсифікації» та »злобні інсинуації».

Автор багатьох публіцистичних статей на політичні теми, історичних повістей за часів козаччини: »Гомоніла Україна» (1942), »Гетьманів кум» (1993), »Несмертельная слава» (1953, під псевдонімом В. Тирса).

Помер 10 вересня 1981 р., похований у Мюнхені.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>