Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ФЕДОРОВ Іван (Москвитін Іван Федорович)

Першодрукар, засновник книгодрукування в Україні

Рік народження невідомий. Служив дияконом у церкві Миколи Гостунського в Московському Кремлі. У 1553—1563 рр. керував будівництвом державної друкарні. Виявив різнобічні здібності у друкарській справі: був гравером, ливарником, столяром, складачем, друкарем і палітурником. 1 березня 1564 р. разом зі своїм помічником П. Мстиславцем видав »Апостол», що став видатною пам’яткою давньоруської літератури. У 1565 р. було надруковано два видання »Часовника». В 1565—1566 рр. І. Федоров, переслідуваний вищим духівництвом і реакційним боярством, був змушений разом із П. Мстиславцем переїхати з Москви в маєток білоруського магната Г. Ходкевича в Заблудові (нині Білостоцьке воєводство у Польщі). Тут у створеній 1568 р. друкарні вони видали »Євангеліє учительне» (1569) і »Псалтир» (1570).

1572 p. І. Федоров переїхав до Львова і на кошти, зібрані серед простого люду, заснував власну друкарню. Разом із своїми помічниками сином Іваном та Гринем Івановичем 1574 р. випустив нове видання »Апостола» та »Азбуку» з граматикою — перший друкований підручник східних слов’ян. Післямова І. Федорова до »Апостола» містить цінні історичні відомості про початок книгодрукування на Русі, про життя й діяльність першодрукаря, свідчить про його широкі знання, патріотизм, прогресивність суспільно-політичних поглядів.

Тяжке матеріальне становище змусило І. Федорова перейти на службу до князя К. Острозького у м. Острог на Волині. Тут у заснованій ним друкарні було надруковано »Книгу Нового Завіту» і покажчик до неї (1580), »Хронологію» А. Римші (1581) та славнозвісну Острозьку біблію (1581).

І. Федоров започаткував в Україні книжкову гравюру, брав участь у редагуванні та оформленні книжок, був талановитим новатором у галузі поліграфічної техніки.

Помер 15 грудня 1583 р. у Львові. Похований у церкві Онуфріївського монастиря, в якому була розташована його перша друкарня.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>