Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ФІЛАТОВ Володимир Петрович

Український офтальмолог і хірург, один з основоположників офтальмологічної школи в Україні

Народився 27 лютого 1875р. в с. Михайлівна Пензенської області. В 1897 р. закінчив медичний факультет Московського університету і шість років працював у Москві — спочатку ординатором очної клініки, а потім — у московській офтальмологічній лікарні. В 1903 р. переїхав до Одеси, де і розгорнулася його науково-практична діяльність.

З 1911 по 1956 р. очолював кафедру офтальмології Новоросійського університету (з 1919 р. — Одеський медичний інститут).

З перших кроків наукової діяльності виявив себе як новатор. У 1912 р. він провів свою першу операцію з пересадження рогівки, в 1913 р. запропонував метод еластикометрії. В 1914— 1916 рр. винайшов так зване кругле стебло, яке у подальшому було назване його іменем.

На підставі досліджень і практичного досвіду сформувалася наукова школа В. Філатова. Центральною проблемою кафедри стало пересадження рогівки. В результаті напружених творчих пошуків В. Філатову вдалося значно вдосконалити техніку операції.

Великих успіхів було досягнуто в галузі вивчення глаукоми. Робота кафедри велася і в інших галузях офтальмології. В 1929 р. був запропонований новий метод лікування трахоми. Шукаючи ефективних засобів боротьби із запальними процесами, у 1928 р. В. Філатов увів у офтальмологічну практику брильянтовий зелений.

У 30-ті роки XX ст. було розроблено новий метод лікувальної медицини — тканинну терапію, творцем якої був В. Філатов.

Серед досягнень Одеської офтальмологічної школи під керівництвом В. Філатова слід назвати нову оригінальну теорію глаукоми (1936), організацію першого в країні глаукоматозного диспансеру, організацію першої в країні станції швидкої офтальмологічної допомоги (1932), введення в офтальмологічну практику постійних магнітів для видалення чужорідних тіл (1931), широке впровадження у практику методу лікування трахоми, роботу з удосконалення методики обстеження захворювань очей.

У роки війни В. Філатов і його співробітники працювали у шпиталях — спочатку в П’ятигорську, а з 1942 р. — в Ташкенті, де частково було відновлено Український експериментальний інститут захворювань очей.

  • 2 серпня 1944 р. В. Філатов провів свою тисячну операцію з пересадження рогівки.
  • 3 1939 р. — академік АН УРСР, з 1944 р. — академік АМН СРСР, з 1935 р. — заслужений діяч науки.

Через усю багатогранну діяльність В. Філатова, що охопила майже всі розділи офтальмології, червоною ниткою проходить повага до хворого, поєднана з надзвичайною терапевтичною активністю і оптимістичним підходом до лікування людей.

Помер ЗО жовтня 1956 р. в Одесі.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші