Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ГЕ Микола Миколайович

Російський живописець

Народився 27 лютого 1831 p. у Воронежі в родині українського поміщика. Коли йому було три місяці, померла мати. Кріпачка-няня замінила йому матір, до цієї жінки він на все життя зберіг любов і дяку.

Малювати почав ще навчаючись у Першій київській гімназії. Закінчивши її у 1847 p., спочатку вступив на фізикоматема-тичний факультет Київського університету Св. Володимира, а згодом продовжив навчання у Петербурзькому університеті. У 1850 р. перейшов до Академії мистецтв, яку закінчив у 1857 р. У 1856 р. вперше виставив своє полотно »Ахіллес оплакує Патрокла». Робота, за яку він одержав малу золоту медаль, проте, нічим особливим не вирізнялася серед написаних в академічному стилі картин.

У картині »Сауль у Аендорської чаклунки» (1857) художник постав у зовсім новій іпостасі. Ця робота, виконана від впливом К. Брюллова, виявила вміння автора драматизувати відомі античні сюжети, зробила його ім’я відомим широкому загалу.

М. Ге подорожував по Італії, де ознайомлювався з шедеврами італійських митців. Саме в Італії зародилася ідея створення картини на відомий біблійний сюжет »Тайна вечеря» (1868). У цьому полотні на перший план виходить не епізод з Євангелія, а суто земні, людські переживання Христа. За цю роботу рада професорів Петербурзької Академії мистецтв присудила художнику звання професора, що за регламентом було вище за звання академіка. Картину було виставлено в Академії, і тисячі мешканців столиці мали нагоду ознайомитися з шедевром художника.

На початку 70-х років у творчості М. Ге відбувається якісний злам, викликаний участю у Товаристві пересувних художніх виставок. Для першої виставки цього товариства М. Ге підготував у 1873 р. історичне полотно »Петро І допитує царевича Олексія»..

Глибоким психологізмом позначені і наступні картини художника »Катерина II у гроба Єлизавети Петрівни» (1874) і »Пушкін у селі Михайлівському» (1875).

З 1876 р. М. Ге оселяється на хуторі Іванівському Бахмацького повіту Чернігівської губернії. На деякий час він відходить від мистецтва й опікується справами чернігівського земства, проте на початку 80-х років знову звертається до живопису. Його творчість отримує новий імпульс, пов’язаний із дружбою з Л. Толстим.

Серед картин, написаних в Україні, — »Вихід Христа з учнями у Гефсіманський сад» (1899), »Що є істина?» (1890), »Совість» (1891), »Суд синедріону» (1892), »Голгофа» (1870, 1878), »Розп’яття» (1894), портрети М. Костомарова (1870, 1878), О. Герцена (1878), Л. Толстого (1884), М. Габаєвої (1886), Н. Петрушкевич (1893), »Автопортрет» (1892). Писав художник і українських селян (»Дівчина-українка. Портрет А. Г. Слюсаренко», 1875), у 80-ті роки — »Старий селянин», а на початку 90-х років — »Хлопчик-українець»; етюди »Світанок. Хутір Іванівський», »Сутінки. Україна» (обидві 90-ті роки). Разом з іншими художниками організував виставку картин, кошти від продажу яких було передано на спорудження пам’ятника М. Гоголю в м. Ніжині.

Помер 13 червня 1894 р. У с. Шевченко (колишній хутір Іванівський) Чернігівської області встановлено пам’ятник художнику.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>