Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ГЛІБОВ Леонід Іванович

Український байкар, поет, журналіст

Народився 5 березня 1827 р. в с. Веселий Поділ Полтавської області в родині управителя поміщицького маєтку. У 1843—1847 рр. навчався в Полтавській гімназії, а в 1849—1855 рр. — Ніжинському ліцеї вищих наук. Після його закінчення з 1856 р. вчителював у повітовому дворянському училищі в с. Чорний Острів на Поділлі.

З 1858 р. викладав географію у Чернігівській чоловічій гімназії. У 1861 —1863 рр. видавав і редагував газету »Черниговский листок», в якій висвітлювалися важливі питання суспільного життя, друкувалися художні твори, матеріали з історії України. В 1863 р. за зв’язок з членами революційної організації »Земля і воля», зокрема з І. Андрущенком, Л. Глібова було звільнено з роботи, а »Черниговский листок» закрито. З 1867 р. й до кінця життя завідував Чернігівською земською друкарнею.

Першу збірку віршів »Стихотворения Леонида Глебова» він опублікував у Полтаві 1847 р. В українській літературі виступив 1853 р., надрукувавши кілька байок у »Черниговских губернских новостях». Відтоді його твори вміщувались у петербурзькому журналі »Основа», галицьких — »Зоря», »Дзвінок» та ін. 1863 р. у Києві видано збірку »Байки Леоніда Глібова». 1867 р. редагує »Земский сборник Черниговской губернии». У країні діяв Валуєвський указ, за яким заборонялося друкувати книги й газети українською мовою. Тільки в 1872 р. Л. Глібову вдається видати у Чернігові другу книжку »Байок», а в 1876—1883 рр. видав книжки-метелики »для народного читання». З ліричних поезій найвідомішими є »Журба» (»Стоїть гора високая»), що стали народними піснями.

Літературна спадщина Л. Глібова різноманітна й багата.

Байкарський доробок Л. Глібова нараховує понад 100 байок. Першу групу складають переклади криловських творів, другу — оригінальні байки на сюжети й мотиви, запозичені у Крилова та на власні сюжети. В байках 50—60-х років засуджуються кріпосне право, безправне становище людини в експлуататорському суспільстві (»Вовк та ягня», »Вовк і Кіт», »Громада» та ін.). Байки 70—90-х років спрямовані проти капіталістичних відносин, прислужництва (»Сила», »Солом’яний дід», »Цуцик» та ін.).

У зводі його творів багато ліричних поезій українською і російською мовами, поема »Перекотиполе», п’єса »До мирового», твори для дітей (вірші, загадки, казки).

Найбільша заслуга Л. Глібова перед українською літературою в тому, що він продовжував писати рідною мовою, знаходив шлях до читача, у часи, коли було заборонено українське слово, виступав з викриттям національного гніту, проти соціальної несправедливості.

Помер 10 листопада 1893 р. у Чернігові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>