Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГОРБАЧЕВСЬКИЙ Іван Якович

Український учений-біохімік, гігієніст, епідеміолог

Народився 15 травня 1854 р. у с. Зарубинці Тернопільської області. У 1875 р. закінчив Віденський університет, в якому спочатку і працював. У 1883—1917 рр. — професор кафедри лікарської хімії Чеського університету в Празі, з якою пов’язано усе наукове життя вченого. У 1902— 1903 рр. — ректор цього університету.

На початку XX ст. обіймав кілька урядових посад у тодішній Австро-Угорщині, до якої входила і Чехія. Так, у 1906—1907 рр. був членом Найвищої ради, з 1906 р. — членом Палати Панів, а в 1917—1918 рр. був першим міністром здоров’я Австро-Угорщини. Академік АН УРСР з 1925 р.

І. Горбачевський автор понад сорока ґрунтовних наукових праць з розділу біологічної хімії, переважно експериментального характеру. Маючи лабораторію у Чеському університеті, досліджував наслідки розкладання альбуміноїд них тіл під впливом соляної кислоти.

У 1882 р. першим у світі здійснив синтез сечової кислоти. Запропонував нову методику визначення вмісту азоту в сечі та інших речовинах. Свої досліди здебільшого пов’язував із хімічними процесами в людському та тваринному організмах, збагативши цим розвиток порівняно нової на той час наукової галузі — біохімії. Встановив джерела і шляхи утворення сечової кислоти в організмах, досліджував вплив цієї речовини на стан людини. Результатом досліджень стала його чотиритомна монографія »Лікарська хімія», що вийшла чеською мовою (1904— 1908). У 1921 р. став одним із засновників, а згодом упродовж багатьох років ректором відомого Українського вільного університету, що почав функціонувати у Відні, пізніше — у Празі, а нині діє у Мюнхені. В університеті поєднував викладацьку та наукову роботу: брав участь у розробленні української хімічної термінології, видав українською мовою курс органічної хімії, опублікував велику кількість статей та інших розвідок.

І. Горбачевського було обрано почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові.

Помер 24 травня 1942 р. у Празі, де його й поховано.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші