Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ГОРДІЄНКО Єгор (Юрій) Степанович

Перший голова земської уїзної управи, перший міський голова м. Харкова

Народився у 1812 р. в м. Охтирці (нині Сумська область) . в сім’ї поміщика. Навчався в Охтирському повітовому училищі, потім у Харківській першій гімназії і, за бажанням батька, вже з 3 класу мусив утримувати себе сам, займаючись переписуванням паперів та репетиторством. 1832 р. з відзнакою закінчив медичний факультет Харківського університету, а у 1833—1858 рр. працював у ньому.

Завершивши роботу в університеті за вислугою років, активно включився в громадську діяльність. Упродовж 60—70-х років ім’я Є. Гордієнка було широковідоме в комітетах із селянської реформи, в новому суді, у новоствореному земстві, в реформованому міському самоврядуванні.

Є. Гордієнко вперше дослідив слов’янські солоні озера й видав перший науковий їх опис, започаткував у Харкові нову галузь промисловості: за його ініціативи у 1843 р. було споруджено завод штучних мінеральних вод. Великих зусиль доклав до створення в Харкові технологічного інституту, розвитку ремісничих промислів.

Як земський діяч вів настійну боротьбу з негараздами на Курсько-Харківсько-Азовській залізниці, банківськими зловживаннями. Підготував доповідь щодо необхідності організації господарської справи на засадах місцевого самоврядування. Перебуваючи на посаді міського голови, брав активну участь у благоустрої міста.

Є. Гордієнко відомий також широкою культурно-освітньою діяльністю. Велику увагу він приділяв розвитку грамотності селянського населення Харківської губернії, створив мережу початкових земських шкіл. З його ініціативи Харківська міська дума порушила перед урядом клопотання щодо вжиття заходів проти пияцтва. В результаті в 1883 р. половину питних закладів було закрито.

Є. Гордієнко заповів рідному університету літературно-наукові праці і книги, передав Харківському земству значні матеріальні кошти на розвиток народної освіти.

Помер у 1897 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>