Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГОРКА Лаврентій

Український та російський церковний діяч, письменник

Народився в 1671 р. у Львові в родині козака. В юні роки переїхав до Києва й постригся в ченці. Закінчивши Києво-Могилянську академію, у 1707—1708 рр. викладав у ній курс поетики. Написав латиною працю »Образ мистецтва

поезії», в якій, наслідуючи традицію Ф. Прокоповича, значну увагу приділив драматургії й висловив оригінальні думки щодо фабули трагедії. До теоретичних викладок додано барокову трагедокомедію »Йосиф Патріарха», написану на сюжет популярного біблійного оповідання про Йосифа Прекрасного і злочинну любов до нього дружини єгипетського вельможі Пентефрія (кохання тут зображено вперше в українській драматургії). Деякі вчені визначають жанр п’єси як поєднання міраклію та мораліте, інші — як великодню драму. Автор подав зауваження щодо голосу, яким треба було співати пісню в дусі давньогрецького хору. Вперше до п’єси включено балетні сцени. До тексту автор додав креслення 12 фігур танцю, які, очевидно, відповідали літерам латинського алфавіту, що утворюють анаграму імені й титулу гетьмана І. Мазепи. Постановка трагедокомедії, здійснена в стінах Києво-Могилянської академії у 1708 р., сприймалася як сатира на українське панство.

Був прибічником петровських реформ, як і Феофан Прокопович. У 1713 р. став ігуменом Видубицького монастиря в Києві, а 1721 р. — архімандритом Воскресенського монастиря у Москві. У сані ієромонаха російської армії і флоту брав участь у перському поході (1722—1723). Як і багато інших учених, закликаних Москвою до Росії, 1723 р. організував у м. В’ятці школу на зразок київських. Того ж року був висвячений на астраханського єпископа. У 1727—1731 рр. був єпископом в Устюзі, 1731—1733 рр. — у Рязані, 1733—1737 рр. — у В’ятці.

Помер 21 квітня 1737 р. у В’ятці, похований у соборній Троїцькій церкві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші