Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГРАБЕНКО Андрій Михайлович (псевдонім — Конощенко)

Український фольклорне г-музикознавець, художник-аматор

Народився 13 жовтня 1857 р. в с. Обознівка Кіровоградської області. Записав понад 400 (за деякими відомостями — близько тисячі) українських народних пісень, з яких 300 надруковані.

У 1885 р. за участь в українофільському гуртку, який очолював О. Русов — відомий український фольклорист, етнограф і громадський діяч, — був висланий з Єлизаветграда до Херсона.

Усе своє подальше життя він перебував у центрі громадської і культурно-просвітницької діяльності цього міста. З 1889 р. — земський діловод, секретар і член губернської земської управи. Очолював українську громаду міста, до якої належали відомі діячі національної художньої культури — поет М. Чернявський, письменниця Дніпрова Чайка (Л. Василевська), статистик В. Резніченко та ін. Разом з ними брав участь у виданні белетристичного збірника »Степь» (Херсон — С.-Петербург, 1836).

З відкриттям у 1908 р. Херсонського відділення Російського музичного товариства активізував музичну діяльність: виступав на концертах як виконавець на віолончелі, скрипці, роялі. Виставляв образотворчі роботи — малюнки, різьблення, випалювання по дереву, вишивки тощо.

Під час службових відряджень записував фольклорно-пісенні скарби українського народу (переважно на Єлизаветградщині, Херсонщині, Одещині, Полтавщині, Київщині). Згодом це дало змогу укласти й видати три збірки українських народних пісень: перші два томи — в Одесі в друкарні Е. Фесенка (1900, 1902), а третій — у Києві у видавництві »Вік» (1906). До кожного увійшло майже 100 пісень. Було укладено й четвертий том, проте не видано. Збірки містять різні за жанром фольклорно-пісенні твори — історичні, календарно та сімейно-побутові, заробітчанські тощо.

Значну роль у формуванні А. Грабенка-фольклориста відіграли творчі стосунки з класиком української музики М. Лисенком, його цінні поради й настанови щодо відбору народних пісень для запису, методики фіксації їх тощо.

Збірки, видані А. Грабенком, і понині є цінним надбанням української музичної фольклористики. Помер ЗО червня 1932 р. у Херсоні.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші