Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГУЛАК Микола Іванович

Український педагог, учений

Народився в 1822 р. в Золотоніському повіті на Полтавщині у сім’ї небагатого дворянина. 1843 р. закінчив юридичний факультет Дерптського (нині Тартуського) університету, здобувши ступінь кандидата правознавства. В 1845— 1847 рр. працював при канцелярії київського, подільського й волинського генерал-губернатора і в Тимчасовій комісії для розгляду давніх актів. У 1845 — на початку 1846 рр. разом із Т. Шевченком, М. Костомаровим і В. Білозерським заснував Кирило-Мефодіївське товариство, в якому очолював революційно-демократичне крило. На думку Д. Чижевського, М. Гулак був одним із найвидатніших серед кирило-мефодіївців. Це від нього йде думка про товариство як »рицарський орден», це він мріяв про всеслов’янську державу, »в якій буде якийсь новий, що ніколи в історії людства ще не був, державний і громадський лад, заснований на релігії Ісуса Христа та на основах передісторичного слов’янства».

У березні 1847 р. М. Гулак був заарештований і ув’язнений натри роки у Шліссельбурзькій фортеці. В 1850—1855 рр. відбував заслання у Пермі. Повернувшись в Україну, викладав математику, фізику, латинську та грецьку мови в Одеському ліцеї. Пізніше працював у гімназіях Керчі, Ставрополя, Кутаїсі, а з 1867 р. — у Тифлісі, де вів широку просвітницьку діяльність: читав публічні лекції з різних галузей науки, друкував у пресі статті з питань історії, філософії, астрономії, електротехніки, технології, економіки, екології тощо, активно пропагував грузинську та азербайджанську поезію, перекладав зі старогрецької, грузинської та азербайджанської мов.

М. Гулак залишив значну спадщину і в галузі математики. Йому належать праці: »Про сучасний стан європейського градусного вимірювання», »Про розв’язання трансцендентних рівнянь», »Нарис геометрії в чотирьох вимірах» (1877), в яких він розвинув ще не визнані постулати М. Лобачевского, першим у Росії дослідив питання багатовимірної геометрії. Цю його працю схвально згадував П. Флоренський у роботах »Столп и утверждение истины» та »Смысл идеализма».

Деякі з публічних лекцій М. Гулака (»Канто-Лапласівська теорія», »Шопенгауер» та ін.) присвячені філософській проблематиці.

Помер 7 червня 1899 р.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші