Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ІСАЇВ Петро-Маркіян Іванович

Український учений, публіцист, громадський діяч

Народився 26 січня 1905 р. в с. Ліски (тепер Коломийський район Івано-Франківської Області) в сім’ї греко-католицького священика. Навчався в українській гімназії в Станіславі, а закінчивши її у 1925 р., вступив до Львівського університету, де вивчав історію та філософію. За працю »Канонічний процес поляків з хрестоносцями в 1339 р.» у 1931 р. отримав ступінь магістра філософії.

У 1927—1929 рр. був редактором щомісячника »Молоде життя» та організатором Товариства українських студентів-католиків »Обнова» (1930 р. очолив його). Закінчивши університет, учителював у Львові. У 1931—1939 рр. редагував літературно-науковий часопис »Дзвони», писав статті, праці на історичні теми. Одну з них — »Українські визвольні змагання» — конфіскувала польська влада.

На початку другої світової війни П. Ісаїв емігрував. Працював керівником шкільного відділу в Українському центральному комітеті у Кракові, редагував журнал »Українська школа» (1942—1943), писав праці на ідеологічні теми. За одну з них відбув чотири місяці ув’язнення. У 1945—1949 рр. учителював в Українській таборовій гімназії у Баварії. З 1947 р. — доктор філософії Українського вільного університету в Мюнхені.

Після переїзду до США оселився у Філадельфії, викладав у суботній школі українознавства Української учительської громади та в Українському католицькому інституті. У 1962—1968 рр. був учителем українознавства в парафіяльній школі Св. о. Миколая.

П. Ісаїв був також першим станичним Пластової станиці (1949—1953) у Філадельфії, головою головної управи »Обнови», належав до Української католицької асоціації преси і Товариства українських письменників та журналістів. Упродовж 1949—1963 рр. — редактор тижневика »Шлях», член шкільної ради Українського конгресового комітету Америки та Учительської громади. Був також дійсним членом Історичного товариства, членом американських історичних товариств.

Найважливіші праці з наукового доробку П. Ісаїва: »Берестецька унія», »Звідки Русь-Україна прийняла християнство?», »Флорентійська унія», »Історія Перемишльського єпископства східного обряду» та ін. Він автор низки ідеологічних (»Один чи три народи?», »На перекрою двох епох») та науково-популярних статей, численних рецензій.

Помер 23 лютого 1973 р. у Філадельфії (США).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>