Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

КОБИЛЯНСЬКА Ольга Юліанівна

Українська письменниця і громадсько-культурна діячка

Народилася 27 листопада 1863 р. у м. Гура-Гумора на Буковині (нині Гура-Гуморулуй, Румунія), в сім’ї дрібного службовця. Дитинство пройшло в м. Кимполунзі і в с. Димці, нині Чернівецької області. З 1891 р. жила в Чернівцях. Закінчила чотирикласну німецьку школу, глибші знання здобула шляхом самоосвіти.

Світогляд О. Кобилянської формувався під впливом творів Т. Шевченка, І. Франка, І. Тургенєва, праць М. Чернишевського і Д. Писарева, безпосереднього знайомства з О. Маковеєм і Лесею Українкою, болгарським письменником П. Тодоровим. 1893 р. взяла участь у виданні альманаху »Наша доля».

Для творчого зростання О. Кобилянської велике значення мала її поїздка 1899 р. на Наддніпрянську Україну. Побувала в Києві у Лисенків і Старицьких, їздила до Канева на могилу Т. Шевченка, гостювала в родині Косачів на хуторі Зелений Гай під Гадячем, здружилася з Лесею Українкою.

Літературну діяльність почала в середині 80-х років XIX ст. Ранні твори писала здебільшого німецькою мовою (»Вона вийшла заміж», »Видиво», »Без щастя» та ін.).

Перший твір українською мовою — повість »Людина» (1894) — був надрукований в журналі »Зоря». У цій повісті та в інших повістях і оповіданнях (»Він і Вона», 1895; »Царівна», »Що я любив», обидві 1896; »Не культурна», 1897; »Valse melancholique», »Покора», обидві 1898) обстоювала право жінки на працю і повноцінне духовне життя. Соціальні причини розорення, безправ’я і темноти селянства розкрила в оповіданнях »У св. Івана», »Банк русти кальний» (обидві 1895).

Одним із кращих творів світової літератури про село і селянство стала повість »Земля» (1902). Заклик учитися в народу і вірно йому служити прозвучав у повісті »Ніоба» (1905). Темі людської гідності, великого кохання, краси людських почуттів присвячена повість »В неділю рано зілля копала...» (1909), написаній за мотивами народної пісні »Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Формування національної інтелігенції відображено в повістях »Через кладку» (1912) та »За ситуаціями» (1913). В останньому творі письменниця гостро осудила ніцшеанство.

У творчості О. Кобилянської знайшли відображення події першої світової війни. Вона написала антивоєнні оповідання, нариси, новели — »Лист засудженого вояка до своєї жінки», »Назустріч долі», »Сниться» (всі — 1917), »Зійшов з розуму» (1927). В оповіданнях »Вовчиха» (1923), »Але Господь мовчить!» (1927) показала соціальні причини зубожіння селян.

В умовах соціального і національного гніту Буковини письменниця займала прогресивні позиції, спілкувалася з передовою студентською молоддю, підтримувала зв’язки з чернівецьким журналом »Промінь», львівським »Нові шляхи».

Творчий шлях О. Кобилянської був складним і суперечливим. У своїх кращих творах вона порушувала питання, які хвилювали народні маси, обстоювала реалізм як основний творчий метод літератури. Письменниця захоплено зустріла звільнення Північної Буковини Радянською армією і радісно вітала возз’єднання її в єдиній Українській радянській державі, приєдналася до культурного життя. В 1940 р. стала членом Спілки письменників України. Активно виступала з публіцистичними статтями »Цвіт культури розвивається» (1940), »Слово про буковинську жінку» та ін. Залишила статті - спогади про І. Франка, X. Алчевську, М. Коцюбинського. Ненавистю до німецько-фашистських загарбників пройняті її виступи у пресі 1941 р.

Через хворобу О. Кобилянська не змогла виїхати з Чернівців. Смерть позбавила її від фашистського військово-польового суду.

Померла 21 березня 1942 р. у Чернівцях.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>