Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

КОНИНСЬКИЙ Георгій

Український церковний і культурний діяч

Народився 20 листопада 1717 р. в м. Ніжині Чернігівської області в сім’ї представника козацької старшини. Після закінчення полкової школи навчався у Київській академії, в якій згодом (з 1745 р.) викладав курси піїтики, риторики, філософії, а з 1751 р. був її ректором. Курс філософії, читаний ним у 1747—1751 рр., мав рівень, якого тільки могла сягнути вітчизняна наука.

1743 р. Г. Кониський постригся в ченці, діставши духовне ім’я Георгій. У 1755 р. його призначили білоруським єпископом у Могильові, де він розгорнув активну проповідницьку, політичну й освітню діяльність (у 1757 р. заснував Могилевську семінарію).

Філософський курс Г. Кониського охоплював логіку, фізику, метафізику та етику і був загалом орієнтований на досвід і практичне життя людини. Розуміння завдань філософії як науки про земні речі, про людину та її щастя зближує Г. Кониського з філософами-гуманістами й свідчить про тяжіння до переходу від філософії Арістотеля і схоластики на позиції науки нового часу. У центрі етичного вчення Г. Кониського — питання про мету і сенс життя. Для нього непорушною залишається догма, що людина створена Богом для вічного блаженства, уготованого їй творцем, і має спрямовувати до нього всі свої вчинки. Проте сутність та істотна особливість людини — раціональна душа, яка має здатність мислити, пізнавати, активно діяти. Саме активність і мислення підносять людину над природою, а тому, на думку Г. Кониського, людина велика і славна ділами, розумом, чеснотами незалежно від ставлення до Бога. В етиці Г. Кониського особливого значення набуває прагнення людини до добра, насолоди, навчання й виховання, у цьому він вбачає шлях до природного, земного щастя, якого людина може досягти власними зусиллями.

Активність особи, що керується власною волею і розумом, є основним призначенням її земного буття. Г. Кониський звеличує в людині духовне, раціональну душу з її основними властивостями — інтелектом і волею, вважаючи, що тільки від них залежать щастя, добрі діла й чесноти людини. Основу щастя він вбачає у пізнанні людиною своєї сутності. Віра в розум і широкі можливості людини, а також просвітницька діяльність споріднюють Г. Кониського з Г. Сковородою. Помер ІЗ лютого 1795 р. у Могильові.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші