Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

КОНОНОВИЧ - ГОРБАЦЬКИЙ Йосиф

Український освітній і церковний діяч

Рік народження невідомий. У 1635 р. був запрошений зі Львова викладачем до Києво-Могилянської академії. У 1635—1636 рр. — професор риторики, у 1639—1642 — професор філософії, у 1642—1646 рр. — ректор цього навчального закладу. У 1639—1640 рр. написав »Підручник логіки», рукопис якого латинською мовою зберігся до нашого часу.

У1646—1650 рр. Кононович-Горбацький — ігумен Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря. Був високоосвіченою людиною, сподвижником Петра Могили. Разом із ним працював над підготовкою »Требника» (1646). Брав участь у створенні праці »Православного сповідання вєри», за яку був визнаний доктором богослов’я. Його праця »Учение о школах» сповнена турботи про розвиток і поширення освіти в Україні. У піднесенні освітнього рівня вбачав силу, яка може протистояти поширенню католицизму.

Розглядаючи питання гносеології, обирав для своїх творів форму полеміки з визначними представниками так званої другої схоластики, течії, започаткованої в Іспанії. У процесі полеміки розкриваються його погляди на природу сущого, категорії, роль інтелекту в пізнанні, утверджується думка про силу людського розуму. Ці погляди характерні для філософії доби Просвітництва.

З іменем И. Кононовича-Горбацького пов’язане утвердження в Україні раціоналістичної філософії. Його зусиллями духовну традицію »софійного» світовідчуття було переведено на рефлексивно-теоретичний рівень.

Його трактат »Оратор Могилянський» (1635—1636) визначив зміст і стиль творчості багатьох українських поетів доби бароко нарівні методу, породив критерії і висунув вимоги до тогочасної поезії — пишність та урочистість.

Учнями Й. Кононовича-Горбацького були І. Гізель, С. Яворський, Т. Прокопович, Г. Кониський. Помер у 1653 р. в м. Могильові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>