Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

КВІТКА-ОСНОВ’ЯНЕНКО Григорій Федорович

Український письменник, засновник художньої прози в новій українській літературі

Народився 29 листопада 1778 р. в с. Основа поблизу Харкова у дворянсько-поміщицькій сім’ї. Навчався в Курязькій монастирській школі. 1793 р. Г. Квітку було записано вахмістром у лейб-гвардії кінний полк, а 1797 р. він вийшов у відставку в чині капітана.

Незабаром вступив до Курязького монастиря на послух, та, не добувши й року, повернувся до рідної домівки. Його захопила громадсько-культурна діяльність. Служив комісаром у народному ополченні, директором Харківського театру, повітовим предводителем дворянства, совісним суддею, головою Харківської палати карного суду. Ім’я Г. Квітки значиться серед засновників Харківської публічної бібліотеки та кадетського корпусу; він був членом Товариства наук при Харківському університеті й членом-кореспондентом статистичного відділу ради Міністерства внутрішніх справ.

Брав участь в усіх важливих освітніх та культурних починаннях: ініціював видання журналу »Украинский вестник», альманахів »Утренняя звезда» і »Молодик», першої збірки українських прислів’їв і приказок. Співробітничав із трупою Харківського театру.

До творчого доробку Г. Квітки належать фейлетони, жартівливі вірші, анекдоти, комедії) романи, повісті, оповідання, написані українською і російською мовами. Серед перших творів — гумористичні оповідання »Салдацький патрет», »Мертвецький Великдень» (обидва 1833), »Пархомове снідання» (1841), »Підбрехач» (1843), повість »Конотопська відьма». Сентиментально-реалістичними є повісті »Маруся» (1832), »Козир-дівка» (1836), »Сердешна Оксана» (1838), »Щира любов» (1839).

Найвищими досягненнями Г. Квітки-Основ’яненка вважаються комедія »Приезжий из столицы, или Суматоха в уездном городе» (1827), яка за сюжетом і характером персонажів передувала появі »Ревізора» Гоголя, і соціально-побутові комедії »Сватання на Гончарівці» (1835) та »Шельменко-денщик» (1840).

Найкращі твори Г. Квітки-Основ’яненка одними з перших репрезентували українську літературу в царській Росії та Європі. Починаючи з 1837 р. низка українських оповідань і повістей Г. Квітки-Основ’яненка друкувалася в російських перекладах у Петербурзі та Москві. 1854 р. у Парижі вийшла французькою мовою »Сердешна Оксана». Його твори перекладено німецькою, польською, болгарською, чеською та іншими мовами.

Помер 20 серпня 1843 р. у Харкові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>