Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЛАЗАРЕВСЬКИЙ Олександр Матвійович

Український історик, шевченкознавець

Народився 20 червня 1834 р. в с. Гирівка (нині с. Шевченкове Конотопського району Сумської області) в родині дрібних дворян.

Закінчивши повітове училище, навчався в гімназії у Петербурзі, де значною мірою сформувалися його погляди, виявився інтерес до історії України. Перші історичні праці майбутнього вченого »Василий Золотаренко, полковник Нежинский», »Опыт указателя источников изучения Малороссийского края в историческом и географическом отношениях», »Про шведских пленников 1709 г.» 1853 р. було опубліковано в »Черниговских губернских ведомостях». 1858 р. закінчив історико-філологічний факультет Петербурзького університету, здобувши ступінь кандидата наук. Того ж року видав »Указатель для изучения Малороссийского края». Був бібліотекарем графа Уварова і склав каталог його рукописних збірок.

Великий вплив на формування демократичного світогляду О. Лазаревського мала дружба з Т. Шевченком. Він доглядав тяжко хворого поета до самої смерті, супроводжував труну з його тілом в Україну. О. Лазаревський є засновником шевченкознавчої мемуаристики і біографістики. В день смерті Великого Кобзаря в петербурзькій газеті »Северная пчела» з’явилася його публікація »Последний день жизни Т. Г. Шевченко», а через рік »Основа» надрукувала »Материалы для биографии Т. Г. Шевченко», що було першою спробою систематизації біографічних відомостей про поета.

У 60—70-х роках ХГХ ст. О. Лазаревський працював у судових установах Чернігова, Полтави, Ніжина, а з 1880 р. — у Київському окружному суді. В цей період починається плідна наукова діяльність ученого. Предметом його досліджень були актуальні питання з історії селянського життя, з економіки, соціальних відносин в Україні другої половини XVII і XVIII ст.

У 1860 р. за дорученням Академії наук збирав у московських монастирях матеріали для вивчення історії російського хронографа. »Записку о русском хронографе» надрукував в »Известиях АН». 1866 р. опублікував ґрунтовне дослідження »Малороссийские посполитые крестьяне (1648—1783 гг.)». О. Лазаревський — автор низки »Нарисів» з історії українських старшинсько-козацьких родів. Видав цінні збірники документів »Сулимовський архів» (1884), »Мотиженський архів» (1890), »Щоденник генерального підскарбія Якова Марковича» (1893,1895, 1897), »Історичні нариси Полтавської Лубенщини» (1896), »Акти з історії монастирського землеволодіння» (1891). Документальною пам’яткою соціально-економічної історії України XVII ст. є »Малороссийские переписные книги 1666 года». Загалом наукова спадщина вченого становить понад 420 праць.

О. Лазаревський брав участь у роботі наукових товариств і установ Києва, Петербурга, Чернігова (зокрема, Історичного товариства Нестора Літописця), був одним із засновників журналу »Киевская старина» (1882).

В останнє десятиріччя життя працював над монографією »Описание Старой Малороссии».

Помер 13 квітня 1902 р. в Києві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>