Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

МАКАРЕНКО Антон Семенович

Педагог, письменник, громадський діяч, творець оригінальної системи виховання

Народився 13 березня 1888 р. в м. Білопілля Сумської області в сім’ї залізничника. Працював спочатку вчителем, потім інспектором, згодом директором залізничного училища. З 1 вересня 1905 р. розпочав педагогічну діяльність на посаді вчителя Харківського двокласного залізничного училища. З 1914 по 1917 р. навчався в Полтавському учительському інституті. Дипломну роботу писав на тему »Криза сучасної педагогіки». З 1920 р. керував колонією для неповнолітніх правопорушників, розташованою поблизу Полтави. Там і починається створення оригінальної системи виховання. Про життя у трудовій колонії ім. М. Горького, особливості педагогічної системи, запровадженої там, її результатах написав у творі »Педагогічна поема» (1933—1938). З 1928 р. працює у комуні ім. Ф. Дзержинського, першими вихованцями якої і водночас помічниками педагога стали горьківці.

На початку 30-х років комуна стала одним із провідних закладів інтернатного типу в країні. її відвідало понад 200 делегацій з Німеччини, Франції, Америки, Китаю, Австралії та інших держав. Життя комуни педагог описав у повісті »Прапори на баштах» (1938).

30-ті роки — час плідної творчої діяльності. У книзі »Марш 30-го року» (1932) А. Макаренко змалював життя колективу комуни. Повість »ФД-1» спочатку була задумана як продовження »Педагогічної поеми», проте стала самостійним твором. Поступово від художньої А. Макаренко переходить до написання навчально-методичної літератури. У 1935—1936 рр. працював у Києві на посаді заступника начальника відділу дитячих трудових колоній НКВС УРСР. Після переїзду до Москви у 1937 р. зосереджує увагу на узагальненні свого педагогічного досвіду, читає для робітників Наркомосу РРФСР лекції з проблем виховання.

У численних статтях і виступах А. Макаренко показував шляхи реалізації своїх педагогічних ідей в умовах масової школи. Був педагогом-новатором і збагатив українську педагогічну науку важливими ідеями, методами і прийомами. Вважав, що умовою успішної педагогічної діяльності є чітке знання педагогом мети виховання, а основа будь-якої новаторської педагогічної діяльності — повага до особистості дитини, віра у її потенційні можливості. Любов і повага до дитини повинні поєднуватися з високою вимогливістю щодо неї. Виховання потрібно орієнтувати на »радісні реальні перспективи». Найважливішою заслугою А* Макаренка є розробка завершеної теорії організації і виховання дитячого колективу та особистості в колективі і через колектив (система перспективних ліній, принцип паралельної дії та ін.). Багато ідей А. Макаренка і нині є об’єктом обговорення світовою педагогічною громадськістю. Помер 1 квітня 1939 р. в Москві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші