Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

МАКСИМОВИЧ Михайло Олександрович

Український і російський учений-природознавець, історик, філолог, фольклорист, етнограф

Народився 15 вересня 1804 р. на хуторі Тимківщина Золотоніського повіту Полтавської губернії (нині с. Богуславець Золотоніського району Черкаської області) в родині збіднілого дворянина. Захистивши магістерську дисертацію »Про системи рослинного царства», отримав посаду ад’юнкта. У1832 р. був відправлений на Кавказ, звідки привіз багаті колекції. Закінчив Московський університет (1823), викладав у ньому ботаніку (з 1833 р. — професор).

У 1834—1835 pp. M. Максимович став першим ректором новоствореного Київського університету Св. Володимира, а згодом — деканом філософського факультету.

1845 р. за станом здоров’я вийшов у відставку й оселився на своєму хуторі Михайлова Гора поблизу с. Прохорівки (нині Канівського району Черкаської області). Займався науковою роботою. У 1857 р. завідував редакцією »Русской Беседы» і сприяв відродженню »Общества любителей российской словесности». Почесний член Московського, Петербурзького, Київського і Новоросійського (Одеса) університетів, багатьох наукових товариств, з 1871 р. — член-кореспондент Петербурзької АН. Брав участь у роботі Тимчасової комісії з розгляду стародавніх актів, був одним з ініціаторів археологічних розкопок у Києві.

Перу М. Максимовича належить величезна кількість праць з найрізноманітніших галузей знань: ботаніки, історії, мовознавства, етнографії. Він автор першої природознавчої книги для народу »Книга Наума...» (1833), сформулював уявлення про обмін речовин, клітинну будову організмів й еволюцію тваринного світу, що дає підставу вважати його одним з попередників Ч. Дар-віна. Історичні праці вченого »Звідки пішла Руська земля за розповіддю Нестерової повісті і за іншими старовинними писаннями руськими» (1837), »Про походження варягів-русів» (1841) спрямовані проти норманістських поглядів на походження східних слов’ян та виникнення давньоруської держави. Чимало праць присвятив історії українського козацтва, національно-визвольній і соціальній боротьбі селянства, історії Гайдамацького руху (»Вісті про гайдамаків», 1845; »Розповіді про Коліївщину», 1875). М. Максимович був одним із перших істориків, який наголошував на історичному значенні визвольної боротьби українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького.

Найзначнішою з мовознавчих праць ученого є »Історія давньої руської словесності» (1839). Джерелом формування й розвитку літературної мови вважав народну творчість. Його збірки »Малоросійські пісні» (1827). »Українські народні пісні» (1834), »Збірник українських пісень» (1849), »Дні й місяці українського селянина» поклали початок української фольклористики.

М. Максимович перебував у центрі громадського і культурного життя тогочасної України і Росії. Підтримував творчі й особисті зв’язки з багатьма видатними діячами культури (Т. Шевченком, Г. Квіткою-Основ’яненком, М. Костомаровим, О. Пушкіним, М. Гоголем, М. Щепкіним, В. Бєлінським, А. Міцкевичем та ін.).

Визначну роль відіграв у розвитку української журналістики як видавець альманахів »Денница» (1830—1834), »Киевлянин» (1840—1841, 1850) та »Украинец» (1859, 1864), переклав російською й українською мовами »Слово о полку Ігоревім».

Діяльність М. Максимовича високо оцінювали Т. Шевченко, О. Герцен, І. Франко.

Помер 22 листопада 1873 р. на хуторі Михайлова Гора, де й похований.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші