Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

МАЛАНЮК Євген Филимонович

Український поет діаспори

Народився 2 лютого 1897 р. в с. Новоархангельську (нині Кіровоградської області). Батько був нащадком козацько-чумацького роду, а мати походила із сербів, що після ліквідації Запорозької Січі були запрошені заселяти звільнені від запорожців землі і служити в російському війську. Вдома була багата бібліотека, і хлопчик рано прилучився до літератури. По закінченні Єлисаветградського реального училища вступив до Петербурзького політехнічного інституту, але в 1914 р. був мобілізований до царської армії. Закінчивши Київське військове училище, був направлений на фронт у складі 2-го Туркестанського полку. Командував кулеметною командою на Південно-Західному фронті.

У 1917 р. разом з командуванням полку переходить до Української народної армії і керує оперативним відділом Генштабу. Після поразки національно-визвольних змагань залишається в таборі інтернованих в м. Каліші на території Польщі. Своєю зброєю обирає Слово. У Каліші організовує журнал »Веселка» (1922—1923), друкує перші вірші. З 1923 р. жив у Чехословаччині. В Подебрадах закінчив гідротехнічний факультет Української господарчої академії, виїжджав на роботу до Польщі. З часом оселився у Варшаві.

Ознайомлення з »Празькою школою» українських літераторів, участь у варшавській літературній групі »Танк» утвердили за Є. Маланюком славу першорядного поета. Перша його збірка була спільна — »Озимина. Альманах трьох» (Каліш, 1923). Далі з’являються окремі збірки — »Стилет і стилос» (Подебра-ди, 1926), »Гербарій» (Гамбург, 1926), »Земля й залізо» (Париж, 1930), »Земна Мадонна» (Львів, 1934), »Перстень Полікрата» (Львів, 1939) і підсумкова збірка першого періоду творчості »Вибрані поезії» (Львів—Краків, 1943).

У цей період поезія Є. Маланюка зазнала суперечливого впливу символічної бароковості П. Тичини і неокласицизму М. Зерова та М. Рильського. Поетові, який перебував у принизливому становищі біженця, емігранта, Україна здавалася навіки втраченою, власне майбутнє постало у чорних фарбах.

У 1944 р. в Німеччині Є. Маланюк організував МУР (Мистецький український рух), який проіснував недовго. Емігранти з таборів »переміщених осіб» поступово виїжджали за океан. У 1957 р. у Нью-Йорку формується об’єднання українських письменників »Слово» і Є. Маланюк бере активну участь у його роботі. Одна за одною з’являються нові збірки поезій — »Влада» (Філадельфія, 1951), »Поезія в одному томі» (Нью-Йорк, 1954), »Остання весна» (Нью-Йорк, 1959), »Серпень» (Нью-Йорк, 1964), поема »П’ята симфонія» (Нью-Йорк, 1953).

Уже після його смерті було видано двотомну »Книгу спостережень» (статті, нариси, спогади; Торонто, 1962, т. 2) та збірку поезій »Перстень і посох» (Мюнхен, 1972).

В Україні (якщо не зважати на дві збірки, видані в 30-ті роки у Львові, коли він входив до складу Польщі) твори Є. Маланюка вперше з’явилися 1992 р. — »Поезії» (Львів).

Помер 16 лютого 1968 р. у Нью-Йорку.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші