Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

МАРКЕВИЧ Олександр Андрійович

Український кобзар

Народився 9 квітня 1894 р. в с. Троїцьке (нині Довгалевське) Рокитнянського району Київської області в родині селянина.

У роки першої світової війни був тяжко поранений (1915), внаслідок чого втратив зір. Повернувшись з війни, вивчився грі на кобзі; почав ходити по селах України — грав, співав, збирав пісні для свого репертуару.

Важливою подією в житті О. Маркевича стала участь в роботі першої Республіканської наради кобзарів і лірників України, що була скликана Інститутом українського фольклору Академії наук УРСР в 1939 р. Тут він познайомився з багатьма своїми сучасниками — відомими кобзарями України. Того самого року був утворений кобзарський ансамбль, який об’їхав багато міст і сіл України, пропагуючи українські народні думи і пісні. Виступав у складі цього ансамблю.

У 1951 р. О. Маркевич перейшов до Київської капели кобзарів при клубі Українського товариства сліпих (УТОС). Він один із засновників кобзарського об’єднання при музично-хоровому товаристві (1969). Бере участь у багатьох концертах в Києві, Москві, а також урочистостях, присвячених видатним подіям та народним співцям України — О. Вересаю, Ф. Кушнерику, П. Носачу, Є. Мовчану.

З кобзарем П. Носачем, своїм другом і учнем багато мандрував селами України (Таращанський, Рокитнянський та Володимирський райони на Київщині).

У його репертуарі: дума »Про трьох братів самарських», історичні пісні: »Про Морозенка», »Кармалюк», »Байда», »Бондарівна», »Про сотника Харка», »Про Супруна». Виконував пісні і на слова Т. Шевченка: »Думи мої, думи», »Тече вода в синє море», »Тополя», »Перебендя». До багатьох віршів Т. Шевченка складав власні мелодії. Виконував твори літературного походження: пісні на слова С. Руданського »Чорний комір», Л. Глібова »Горлиця й Горобець» та ін. Написав музику до них. З великим успіхом виконував пісні свого талановитого учня П. Носача: »Колгоспівська, антифашистська пісня »Про тхорів», »Про мир» та багато ін. Любив популярну російську пісню »Вечерний звон» на слова поета І. Козлова.

Понад півстоліття дзвеніла кобза О. Маркевича, який був одним з видатних продовжувачів народних традицій.

Помер 5 лютого 1978 р. у Києві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>