Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

МІРЗА-АВАКЯНЦ Наталія Юстинівна

Археограф і джерелознавець

Народилася 11 жовтня 1888 р. у Баришполі на Полтавщині в родині земського лікаря. У 1907 р. закінчила Київську жіночу гімназію і працювала на однорічних педагогічних курсах при Московській навчальній окрузі. 1913 р. склала державний іспит при Московському університеті, в якому працювала спочатку викладачем методики та історії, потім — проректором і ректором.

У 1915 р. повернулася до Києва і викладала у школі при Педагогічних курсах. З 1917 р. — викладач Української гімназії ім. Кирило-Мефодіївського товариства. Застосовує нові методи й набуває досвіду. її науково-методичні публікації привернули увагу громадськості.

У 1919 р. — редактор постійної комісії для складання біографічного словника української землі УАН. Того самого року Н. Мірзу-Авакянц запросили на роботу до Полтавського учительського інституту.

У1922—1923 рр. завідувала навчальною частиною Полтавського кооперативного технікуму та була деканом кооперативного відділу Полтавського агрокооперативного технікуму.

Її лекції, глибокі за змістом і цікаві за формою, мали неабиякий успіх. Оцінивши її викладацький талант, академік Д. Баталій запросив ЇЇ до Харкова. З 1924 р. — професор Харківського інституту народної освіти, очолювала методичну комісію з історії, була також науковим співробітником науково-дослідної кафедри та Інституту історії української культури і академічної Комісії з вивчення соціально-економічної історії України XVIII ст.

З кінця 20-х років почалися чистки і »проробки», що мали за мету ліквідувати українську історичну науку. У1934 р. Н. Мірзу-Авакянц було звільнено з усіх посад. Згодом вона влаштувалася на роботу на кафедру історії України Київського університету, проте у 1938 р. її було заарештовано і засуджено до 10 років позбавлення волі. Зі сталінських ГУЛАГІв звістки про неї не надходили.

Н. Мірза-Авакянц була спеціалістом з історії України та методики її викладання. Відомо близько 50 публікацій вченої з цих проблем.

Привертають увагу хрестоматія і підручник з курсу »Історія України в зв’язку з історією Західної Європи», що відповідають сучасним уявленням про зміст історичної освіти.

У центрі наукового інтересу дослідниці — проблеми історії Гетьманщини (судочинство, побут старшини, становище жінки) і селянські рухи на Лівобережжі на початку XX ст. її студіям притаманні ретельне опрацювання джерел, насамперед архівних, введення в науковий обіг і узагальнення великої кількості нових фактів, комплексний аналіз, чітка структура і логічність викладу. Виразно помітне прагнення об’єктивно оцінити історичні події.

Розстріляна, ймовірно, на початку 1940 р. Реабілітована в 1959 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>