Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

НІС Степан Данилович

Український етнограф і фольклорист

Народився 8 травня 1829 р. в с. Понори (нині Чернігівської області) в родині поміщиків. С. Ніс закінчив медичний факультет Київського університету (1854). Спершу працював військовим, згодом — земським лікарем у різних містах України й Росії, а також Болгарії (1883—1886).

Багато років збирав пісні, приказки, прислів’я та різні етнографічні матеріали в повітах Київської, Чернігівської та Харківської губерній. Публікував їх у »Черниговских губернских ведомостях» (1859—1860) і фольклорних збірках А. Метлинського, П. Чубинського та ін.

У 60-х роках посилюються репресії проти прогресивної української інтелігенції. С. Носа було заарештовано і вислано до Білозерського краю, де продовжував фольклорно-етнографічну діяльність. Записував російські пісні, казки, голосіння, замовляння. Після повернення із заслання написав повість »Данило Грабина», яка залишилася неопублікованою, підготував низку розвідок з питань народної медицини, зокрема народного лікування: »Про хвороби і як їм запобігти» (1874); »У всякого народу своя природа» (1888); »О целебном растении »багуне ....» (1893). С. Ніс — автор оповідань — побутових замальовок з життя селян-кріпаків, козаків (»Хуртовина», »Шворин рід», »Про Конотіп» (усі три 1861); »Страничка из моих воспоминаний» (1893), »Запорожець Абиух», 1897). Друкувався у пресі під псевдонімом С. Волошин та ін.

Матеріали досліджень С. Носа — своєрідна енциклопедія творчості та побуту українського народу другої половини XIX ст. Значне місце серед записів посідають пісні родинно-побутового та соціально-побутового характеру.

Записав велику кількість українських народних казок, легенд, прислів’їв та приказок. У фонді С. Носа знаходяться матеріали з історії народної драми та театру.

Чимало пісень, записаних С. Носом, покладено М. Лисенком на музику.

Написав багато етнографічних праць. Літературні твори друкував у журналах »Основа» та »Киевская старина». Помер 10 січня 1901 р. на Чернігівщині.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>