Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ОХІРОВСЬКИЙ Станіслав

Філософ, історик, публіцист

Народився 1513 (1515) р. в с. Оріхівка Перемишлянської округи Руського воєводства у Польщі. Навчався у Краківському, Віденському, Віттенберзькому, Падуанському, Болонському університетах, удосконалював знання у Венеції, Римі, Лейпцигу. Повернувшись 1543 р. на батьківщину, займався суспільно-політичною діяльністю.

Писав твори на історичні, політичні та релігійно-полемічні теми. Найвизначніші з них: »Про турецьку загрозу» (дві промови, видані у Кракові 1543 і 1544 р. які порушують актуальне на той час питання — згуртування європейських народів проти турецької експансії); »Про целібат» (1547), »Напучення польському королеві Сигізмунду Августу» (1543, 1548); »Хроніки», які охоплюють п’ять років історії Польщі; »Промова на погреб Сигізмунда І» (1548). Памфлет »Відступництво Риму» — найгостріший анти папський твір часів Відродження в Європі і чи не найперший полемічний твір в українській літературі. Становлять інтерес також листи, діалоги, памфлети та промови С. Оріховського на різні теми.

Свій багатогранний талант С. Оріховський виявив у багатьох сферах духовної культури. В галузі філософії його найбільше цікавили питання, пов’язані з етикою і політикою. Він, власне, першим з українських полемістів виступив на захист православної віри.

Як типовий представник європейської політико-правової думки, С. Оріховський розробив концепцію природного права та суспільно-договірного походження держави, обстоював ідею держави як аристократичної республіки, очолюваної освіченим, підпорядкованим закону монархом.

Особливий інтерес учений виявляв до історії своєї Вітчизни, прагнув довести давність культурно-історичних традицій українського народу. На його думку, історик не повинен »нічого вигадувати, а має писати правду; не керуватися ні приязню, ні ненавистю». Історичний поступ він пов’язував з розвитком науки й освіти. Досконало володів українською, польською та латинською мовами, високо цінував старослов’янську. В його польсько мовних творах є багато лексичних і фонетико-морфологічних запозичень з української та старослов’янської мов.

С. Оріховський був найвизначнішою постаттю в східнослов’янській культурі доби Відродження. В Західній Європі його називали »українським (рутенським) Демосфеном» та »сучасним Цицероном».

Праці вченого ще за його життя друкувалися в багатьох країнах, а гуманістичні ідеї вплинули на становлення жанру полемічної літератури в Україні.

Помер у 1566 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>