Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ОЛЕСНИЦЬКИЙ Євген Григорович

Український громадсько-політичний діяч, юрист, економіст, перекладач, публіцист, театральний діяч

Народився 5 березня 1860 p. у с. Говилів-Великий на Тернопільщині в родині священика. Навчався в Тернопільській гімназії, вступив до товариства »Тернопільська громада».

У 1878 р. Є. Олесницький вступив на юридичний факультет Львівського університету. У цей час захопився журналістською та літературною діяльністю, писав вірші і публікував їх у періодичних виданнях. Перекладав польських, німецьких і російських авторів. З 1891 р. жив у Львові, згодом у Стриї, де мав адвокатську практику. З 1909 по 1914 р. знову жив у Львові, потім у Відні. Водночас співробітничав у галицьких періодичних виданнях. З 1888 р. редагував журнал »Правда». Упродовж 1885— 1895 p. був членом редакційної колегії газети »Діло».

Є. Олесницький — автор важливих наукових розвідок з політичної економії, які публікував у газеті »Діло»: »Краєве дорогове законодавство в Галичині», »Селянські заворушення з приводу шляхового закону» (обидві 1887), »Право пропінації в Галичині» (1888), »Школа історична політичної економії і її ювілей в літературі», »Другий з’їзд польських працівників і економістів» (обидві 1889) та ін.

У 1889 р. разом з К. Левицьким та А. Горбачевським розпочав видання журналу »Правнича часопись».

Був активним діячем »Підгірської ради», філії »Просвіти», а з червня 1892 р. — її головою. У 1894 р. заснував »Руську задаткову касу», входив до складу дирекції »Руського товариства кредитового».

Відомий і як один з організаторів видавничої справи в Галичині.

Є. Олесницький увійшов в історію української культури і як визначний театральний діяч, керівник Народного театру. Чимало зусиль доклав він, щоб у репертуарах тодішніх театрів були твори галицьких і буковинських авторів. Друкував огляди театрального життя, проблемні й гострополемічні статті.

Брав активну участь у громадській культурно-просвітницькій роботі. З 1900 по 1910 р. був членом галицького сейму, один із засновників національно-демократичної партії. У 1907—1917 рр. — депутат австрійського парламенту. Є. Олесницький очолював український сеймовий клуб, домагався відкриття в Тернополі української державної гімназії та українського університету у Львові.

З 1909 р. — голова товариства »Просвіта» у Львові.

Під час першої світової війни переїхав до Відня. Як член Загальної української ради з 1915 р. репрезентував Україну та боронив її інтереси.

Помер 26 жовтня 1917 р. у Відні.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші