Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПАНЧ Петро Йосипович (справжнє прізвище — Панченко)

Український письменник

Народився 4 липня 1891 р. в с. Валки Харківської області в родині селянина. Навчався у Полтавському землемірному училищі. Під час першої світової війни після артилерійського училища в чині прапорщика був направлений до військової частини в Царське село (1916). Під час жовтневого перевороту та громадянської війни перебував на Південно-Західному фронті, у війську Директорії, потім — у легкому артдивізіоні Червоної армії. Восени 1921 р. повернувся до рідного села, працював землеміром. Пережите стало матеріалом для літературної праці. Писав нариси, фейлетони, оповідання. Спочатку друкувався в місцевих газетах, у республіканській пресі. Основна тематика його творів у цей час — труднощі перебудови в глухих селах, герої — представники різних прошарків суспільства, різних характерів, без жодного сліду ідеологічної запрограмованості.

Належав до спілки селянських письменників »Плуг», а потім — до ВАПЛІТЕ. З 1925 р. працював у Харкові. Друкувався в першому номері альманаху »ВАПЛІТЕ» (повість »З моря»), в першому часопису »Червоний шлях» (повість »Без козиря»). 1928 р. вийшла друком перша збірка його оповідань та повістей »Голубі ешелони». Твори, вміщені у збірці, не мали оптимістичних фіналів, розповідали не про »торжество революційних ідеалів», а про прикрі людські поразки. Тож у 1947 р. вони були піддані гострій критиці »розносу» як »книги шкідливі». 1932 р. вийшла збірка оповідань »Народження», а 1933 р. — роман »Право на смерть», який також було оцінено негативно, оскільки у поглядах на індустріалізацію автор знову виявив не заідеологізованість. У переробленому вигляді роман вийшов у 1935 р. під назвою »Облога ночі».

У 30-х роках звертався до історико-революційної тематики (»Малий партизан», »Син Таращанського полку», »Олександр Пархоменко» та ін.). З 1941 р. П. Панч — в евакуації в Уфі, брав активну участь у патріотичному русі, потім працював головним редактором »Радянської України» (Москва). Наприкінці війни почав писати роман про національно-визвольну війну під проводом Б. Хмельницького. Перша частина його »Запорожці» (1946) також була піддана гострій критиці. Повністю роман вийшов під назвою »Гомоніла Україна» у 1954 р. На думку істориків літератури, це один з найкращих творів з цієї теми. В 1965 р. П. Панч став лауреатом Шевченківської премії за повість »На калиновому мості». Педагогічною спрямованістю позначені його твори для дітей (»Вовчий хвіст», »Будемо літати», »Ерік шукає щастя» та ін.). Помер 1 грудня 1978 р. у Києві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>