Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПАНЬКЕВИЧ Юліан Іванович (псевдонім — Простен Добромисл)

Український художник, графік, ілюстратор, публіцист

Народився 1863 р. в с. Устя-Зелене на Тернопільщині в родині церковного маляра. Навчався у Краківській Академії мистецтв. Продовжував навчання у Відні в артистично-промисловій школі, склав іспит на вчителя малюнка. Він також добре грав на скрипці, диригував хорами. Мандруючи селами, записував пісні, перекази, навчав сільських дітей малювання, історії мистецтва, власноруч виготовляв декорації для самодіяльних вистав.

Серйозно займався релігійним малярством, уносячи в нього народний колорит, фантастичну різноманітність орнаментики, народний колорит, побутові деталі.

У численних теоретичних статтях Ю. Панькевич орієнтував читачів, а особливо майбутніх художників, на національне народне мистецтво.

Багато сил художник віддавав праці над ілюстраціями до »Слова о полку Ігоревім», до повістей Г. Хоткевича »Камінна душа», творів С. Руданського. Був секретарем товариства »Для розвою руської штуки», разом з І. Трушем заснував Товариство прихильників українського письменства, науки і штуки.

Ю. Панькевич залишив помітний слід У літературі і публіцистиці. Будучи постійним автором повітового ілюстрованого календаря »Рогатинець», він часто друкував на його сторінках вірші, сатиричні куплети, оповідання.

У 1932 р. працював у Державному музеї образотворчого мистецтва в Харкові.

Як професійний художник-графік Ю. Панькевич усе життя займався вивченням генези української орнаментики, цікавився закономірностями її розвитку.

Твори: »Пейзаж із скалами в Бубнищі», »Теребовлянський замок», »Повернення з ярмарку», »На сільському майдані», »Рибалки над Прутом», »Хмельницький закликає козаків до повстання», »Нестерків хлопець», »Тарасова гора», »Дівчина з Данильча», »Дубченки», »Косарі», »Пастушок», »Полукіпки», »Подільський пейзаж», »Дністер», »Ісус Христос», »Богородиця».

Помер 1933 р. в Харкові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>