Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ПЧІЛКА Олена (справжнє прізвище — Косач Ольга Петрівна)

Українська письменниця, фольклорист, етнограф, видавець, громадський діяч

Народилася 29 липня 1849 р. в м. Гадяч на Полтавщині. Мати Лесі Українки, сестра М. Драгоманова. 1866 р. закінчила Інститут шляхетних дівчат, оселилася в Києві.

Наукова праця »Український орнамент» (1876) принесла авторці славу першого в Україні знавця давнього виду мистецтва — орнаменту. Олена Пчілка була видавцем і редактором журналу »Рідний край» та додатку до нього »Молода Україна».

1905—1914 рр. були тяжкими для Олени Пчілки — померли чоловік, син і донька. Вона залишила Київ і переїхала до Гадяча. Продовжувала співпрацювати з »Рідним краєм».

З 1920 р. Олена Пчілка — член Етнографічної комісії ВУАН. Активно працювала також у складі комісій — літературно-історичної, громадських течій. 1927 р. стала першою жінкою членом-кореспондентом ВУАН у галузі суспільних наук.

Перші поетичні твори написала у 1880 р. Єдиною опублікованою за життя авторки поетичною збіркою була »Думки-мережанки» (1886). До неї увійшли оригінальні поезії, переспіви, байки, жарти. Найповніше обдаровання Олени Пчілки виявилося в художній прозі. У 1884—1886 рр. у львівському журналі »Зоря» були опубліковані оповідання »Пігмаліон», »Забавний вечір», »Чад». Згодом у цьому журналі з’являються повісті »Світло добра і любові», оповідання »Соловйовий спів», »Маскарад», »За правдою», в яких зображено життя української інтелігенції, дрібно маєткового панства і чиновництва, атмосферу салону. Улюбленим засобом подання матеріалу є інтелектуалістська дискусія. Однак у цю приємну словесну салонову гру вривалися бентежні І пекучі питання про народ, його соціальні кривди. Оповідання Олени Пчілки побудовано на змалюванні рафінованого панства поряд з убогим людом, на контрасті між блискучими святковими балами і гіркою долею бідняка.

1887 р. Олена Пчілка взяла участь у виданні жіночого альманаху »Перший вінок», до якого вмістила оповідання »Товаришки». Головним об’єктом зображення в ньому є молоді жінки 60-х років XIX ст. Письменниця відтворила процес емансипації в його типових виявах, вихід жіноцтва на шлях самостійної діяльності, служіння ідеалам прогресу.

Погляди Олени Пчілки на виховання дітей були своєрідні і на той час оригінальні: вона не визнавала жодних бонн, гувернерів; цікавилася шкільною наукою, із захопленням розповідала на сторінках своїх творів про народних учителів, які несли світло освіти в народ (оповідання »Півтора оселедця»). Вона не залишила розгорнутого і систематичного викладу педагогічних думок, проте освітньо-виховна діяльність її розвивалася за продуманими педагогічними принципами, що випереджали педагогічну науку того часу.

В останні роки свого життя Олена Пчілка зазнала переслідувань: лише тяжка недуга врятувала її від репресій.

Померла 4 жовтня 1930 р. Похована на Байковому кладовищі в Києві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші