Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Письменники публіцисти і видавці

АЛЕКСАНДРОВИЧ (Олександрович) Митрофан Миколайович

(псевдонім — Митро Олелькович)

Український письменник, історик, фольклорист

Народився у січні 1837 р. у с. Калита Чернігівської губернії (нині Броварського району Київської області) у родині військового. Навчався у Петербурзі в інженерному училищі (1851—1855) та інженерній академії (1855—1857), яку закінчив у званні підпоручика.

Через сім років М. Александрович повернувся на батьківщину. Цікавився історією, мовою та побутом рідного народу. Особливий інтерес виявляв до історичних пісень і переказів, які записував у своєму рідному селі (»Ой горе-біда, не гетьманщина» та ін.) та від кобзарів.

Перші публікації з’явилися 1860 р. у »Черниговских губернских ведомостях». Це нарис »Із Канева до Чигирина й назад», обробки казкових сюжетів »Семилітка», »Про городянку та бублики», записані в Каневі перекази про гайдамаків, на Херсонщині — пісня »їхав Харько з Жаботина».

У травні 1860 р. М. Александрович вийшов у відставку і поселився в рідному селі. Деякий час перебував на військовій службі, працював у межовій комісії в Острі, потім був мировим посередником у Мінській губернії, головою Остерського земства на Чернігівщині.

Період з 1860 по 1862 р. був найбільш плідним у письменницький діяльності М. Александровича. На сторінках журналу »Основа» надруковано п’ять оповідань соціально-психологічного характеру (»П’яниця», »Пожежа», »Три пани», »Жидівська дяка», »Проскурка») під псевдонімом Митро Олелькович. Популярним свого часу був фольклорно-побутовий твір »Антін Михайлович Танський», побудований на родинній легенді.

Невелика творча спадщина письменника цікава тенденцією еволюціонувати від етнографічно-побутового до соціально-психологічного оповідання.

Водночас із співробітництвом в »Основі» М. Александрович друкував свої твори в »Черниговском листке» (1861—1863), який видавав А. Глібов.

Автор історичних досліджень »Андрусівський договір», »Петро Дорошенко» та ін. Багато творів письменника до нас не дійшли. З листа фольклориста С. Носа відомо, що М. Александрович працював над комедією.

Після виходу у відставку про життя М. Александровича зібрані дуже неповні і неточні відомості.

Незадовго до смерті М. Александровича було надруковано початок монографії — »Остерський уезд. Историческое описание. До окончания смут в Восточной Украине 1669 г.» (1881). Історичний часопис »Киевская старіша» вмістив у рубриці »Известия и заметки» посмертну замітку М. Александровича »Кафельные памятники XVIII века».

Помер 27 вересня 1881 р. в Києві.

У 1895 р. у Львові побачило світ кишенькового формату видання »Українські писання Митра Олельковича», де було передруковано з »Основи» п’ять найкращих і найвідоміших творів М. Александровича.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>