Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

РЕРІХ Микола Костянтинович

Російський живописець, археолог, мандрівник, І громадський діяч

Народився 9 жовтня 1874 р. в Петербурзі. В 1893— 1897 рр. навчався в Петербурзькій Академії мистецтв, з 1909 р. — її дійсний член. Значний вплив на М. Реріха мав його вчитель А. Куїнджі.

З молодих літ захоплювався слов’янською старовиною, засобами живопису намагався відобразити її суворий та бентежний дух. Ранній період творчості художника присвячений Київській Русі. В 1897 р. М. Реріх дебютував з програмною картиною »Гонець. Повстав рід на рід». Наступні картини — »Похід Володимира на Корсунь. Червоні вітрила» (1900), »Заморські гості» (1901), »Будують місто» (1902) — присвячені древнім слов’янам, дещо стилізовані та символічні.

Історичного та філософського змісту сповнені пейзажні образи художника в картинах »Небесний бій» (1909) та »Міраж у степу» (1912).

У 1909—1912 рр. М. Реріх виконав низку театральних робіт, які стали помітним явищем у мистецтві. Особливе враження на глядача справляла оформлена ним сцена »Половецькі танці» з опери О. Бородіна »Князь Ігор». Відомі й інші декорації художника — до »Валькірії» Р. Вагнера, а також до »Весни священної» І. Стравінського, до драми »Пер Гюнт» Г. Ібсена.

У роки першої світової війни митець підняв свій голос на захист художніх цінностей. Він пише картини »Заграва», »Діла людські», де у символічній формі зосереджує увагу на загрозі культурній спадщині людства.

З 1916 р. проживав у Фінляндії, з 1920 — у США, а з 1936 р. — в Індії. До останнього періоду творчості майстра належать картини »Гуга Чохан» (1931), »Знаки Гесера» (1940), »Гімалаї. Нанда-Деві» (1941), »Пам’ятай», »Вогні Гангу» (1945).

Життя і творчість М. Реріха пов’язані з Україною. В молоді роки художник відвідав Київ, цікавився українським образотворчим мистецтвом, театром і музикою. Навчаючись у Петербурзькій Академії мистецтв, брав участь у проведенні українських вечорів, постановці »живих картин» з »Кобзаря» Т. Шевченка за ескізами М. Микешина.

За ескізами М. Реріха виконано мозаїки в церкві с. Пархомівка Київської області (1903—1906) та в Троїцькому соборі Почаївської лаври (1910).

Помер 13 грудня 1947 р. у Нагарі (долина Кулу, штат Пенджаб, Індія).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші