Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

РУДНИЦЬКИЙ Степан Львович

Український географ, просвітник

Народився 3 грудня 1877 р. у м. Перемишель на Хмельниччині. Закінчив Львівський і Віденський університети, студіював історію, географію, германістику.

Значний вплив на наукову діяльність С. Рудницького мали М. Грушевський і А. Реман. Саме за порадою М. Грушевського він почав досліджувати астрономію, геологію та географію. Першою великою працею в цих галузях стала монографія »Про плями сонячні», яку було покладено в основу докторської дисертації (1901). У 1901 р. став дійсним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Певний час учителював у гімназіях Львова і Тернополя.

У 1902 р. провів географічні дослідження басейну р. Дністра. Внаслідок цієї роботи вийшла друком праця »Нинішня географія» (1905).

Найголовнішою подією в житті С. Рудницького і в українській географії було створення та опублікування двотомної »Короткої географії України» (1910—1914).

З проголошенням у 1918 р. Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) він став експертом і радником в ц уряді з економіки і політико-географічних питань.

Під час першої світової війни і після її закінчення закладав підвалини політичної географи, геополітики України, насамперед такою працею, як »Україна і великодержавне. Проаналізував політико-географічний вплив на Україну безпосередніх і дальших сусідів. Таким чином, вперше було обґрунтовано глобальне геополітичне бачення »української справи», прагнення українського народу до державної самостійності.

У додатку до книги »Українська справа» він розглянув проблеми формування Української держави з погляду економічної географії та географії транспорту.

У 1919 р. був запрошений на посаду професора до Кам’янець-Подільського університету, а незабаром емігрував з України спочатку до Відня, а потім до Праги. У Відні викладав географію в Академії експорту і світової торгівлі. Був одним із фундаторів Українського вільного університету і першим деканом філософського факультету, викладав майже всі географічні дисципліни. Водночас працював у Карловому, Празькому, Німецькому університетах та Українській господарській академії в Подебрадах. З 1923 р. викладав географію в Українському вищому педагогічному інституті ім. М. Драгоманова.

Закордонний період життя — це інтенсивна праця над виданням двох книжок за загальною назвою »Основи земле знання України», що вийшли друком у 1924 і 1926 рр. У 1925 р. побачила світ праця »Історія земле знання», що поклало початок систематичному вивченню української географії та історії географічної науки.

У жовтні 1926 р. С. Рудницький на запрошення уряду УСРР переїхав у Радянську Україну. 1927 р. у Харкові під його керівництвом було створено Український науково-дослідний інститут географії та картографи. Працював у геодезичному інституті та Харківському університеті, очолював Комісію краєзнавства ВУАН, Музей антропології та етнографії ім. Ф. Вовка. У 1927— 1933 рр. здійснив експедиції на Дніпро і в Донбас. Виступив співзасновником журналу »Вісник природознавства».

Написав близько 70 наукових праць і статей з географії: »Чому ми хочемо самостійної України» (1915), »Тераси і долинкові ступені порожистої ділянки Дністра» (1932), розвідки з історії України: »Козацько-польська війна 1625» (1897), »Українські козаки в 1630—1635 рр.», »Ворожі напади і організація пограничної оборони» (обидві 1899). З 1929 р. академік ВУАН.

У березні 1933 р. С. Рудницького заарештували за бездоказовим звинуваченням у членстві в контрреволюційній українській військовій організації та шпигунстві, у вересні того ж року його було засуджено на п’ять років позбавлення волі, після суду відправлено у спец табори.

З листопада 1937 р. С. Рудницького розстріляли. Місце поховання невідоме.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші