Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

РУСОВ (Русів) Олександр Олександрович

Український земський статистик, етнограф, громадський діяч

Народився 7 лютого 1847 р. в Києві в родині військового лікаря.

У 1868 р. закінчив історико-філологічний факультет Київського університету. Вчителював у Златополі на Чигиринщині, в навчальних закладах Києва і Петербурга. З 1870 р. — активний учасник київської Старої громади. Брав участь у збиранні матеріалів для книжки »Исторические песни малорусского народа», в укладанні словника української мови. Обіймав посаду діловода Південно-Західного відділу Російського географічного товариства. Значну увагу приділяв встановленню зв’язків із зарубіжними науковими установами та окремими вченими. Восени 1873 р. написав біографію і занотував репертуар відомого кобзаря Остапа Вересая. Разом із П. Чубинським написав програму для збирання етнографічного й статистичного матеріалу (1876). За завданням і на кошти Старої громади організував празьке видання »Кобзаря» Т. Шевченка у двох томах (1875—1876).

З 1876 р. проводив статистичні дослідження в Чернігівській, Херсонській, Полтавській губерніях, Києві та Харкові. Входив до складу українських громад Одеси, Єлизаветграда, Херсона, Харкова, Чернігова, Петербурга, Києва, Полтави. У 1881—1882 pp. був неофіційним редактором київської ліберальної газети »Труд», сторінки якої використовувалися громадівцями для українофільської пропаганди.

О. Русов пройшов через обшуки, арешти, висилки; перебував під наглядом поліції. У 1902 р. переїхав до Петербурга, де брав участь у підготовці до видання повного тексту »Кобзаря», в роботі »Вільного економічного товариства». Підчас революції 1905—1907 pp. боровся за консолідацію українських партій і груп, закликав до створення партії українського народоправства.

Разом із поляком Бодуеном де Куртене організовував з’їзд поневолених народів. З 1908 по 1915 р. викладав статистику в Київському комерційному інституті, очолював статистично-економічну комісію при історичній секції Українського наукового товариства ім. Т. Шевченка.

Творчо осмислюючи передові досягнення статистичної науки, першим в Україні застосував »географічний метод», який полягав у комплексному підході до перепису, розгляді географічних умов, ступеня розвитку продуктивних сил і соціального стану населення певної території. Визнання спеціалістів здобули наукові праці О. Русова »Русские тракты в конце XVII и начале XVIII веков и некоторые данные о Днепре из атласа прошлого столетия» (1876), »Материалы для оценки земельных угодий, собранные экспедиционным способом статистическим отделением при Черниговской земской управе. Т. 1. — Черниговский уезд; т. 2. — Борзенский уезд» (1877), »Нежинский уезд. Статистико-экономическое описание с проектами оценки недвижимых имуществ уезда, таблицами и двумя картами» (1880), »Описание Черниговской губернии» (т. 12, 1898—1899), »Херсонский уезд (статистико-экономическое описание уезда)» (1890), »Статистика украинского населения в Европейской России», »Краткая энциклопедия земельного дела в его историческом развитии») та багато інших.

Помер 8 жовтня 1915 р. у Саратові. Похований у Києві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші