Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

САКОВИЧ Касіян

Український церковний діяч, письменник-полеміст

Народився близько 1578 р. у с. Потелич (нині Нестерівського району Львівської області) в родині священика. Після закінчення студій у Замойській і Краківській академіях був домашнім учителем (зокрема, навчав Адама Киселя, що згодом став київським воєводою), дяком у Перемишлі. Упродовж 1620— 1624 рр. викладав у Київській братській школі, був її ректором. У 1624 р. здійснював проповідницьку діяльність у Люблінському братстві, а 1625 р. перейшов до унії і до 1639 р. завідував Лубенською архімандрією. У 1641 р. прийняв католицизм.

К. Сакович — автор »Віршів на жалосний погреб козацького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного» (1622), а також кількох полемічних, зокрема »Перспектива, або З’ясування про греко-руську церкву» (1642) та філософських творів (»Арістотелеві проблеми, або питання про природу людини», »Трактат про душу взагалі, написаний велебним отцем Касіяном Саковичем, ченцем грецької релігії» (обидві 1625), видані у Кракові). Писав польською та давньоукраїнською мовами.

»Трактат про душу ...» є продовженням »Арістотелевих проблем...» і, ймовірно, становить другу частину лекційного курсу, прочитаного К. Саковичем студентам Київської братської школи. У центрі обох творів — проблема самопізнання людини, однак якщо у першій ішлося переважно про тіло і природні закономірності його життєдіяльності, то в другій розглядається душа та матеріальний субстрат психічних явищ. Праці К. Саковича свідчать про відхід ідеологів братських шкіл від давньоруського розуміння філософії як мудрості життя в істині і зародження у їхнім колі теоретичного способу вивчення явищ дійсності. Розглядаючи душу, зокрема проблеми, пов’язані з відчуттями, автор намагається керуватися природничонауковими даними, часто звертаючись до натурфілософського сенсуалізму.

Не пориваючи з християнством, К. Сакович поєднує свідчення християнських письменників з поглядами античних філософів, високо підносить розум і освіченість людини, ставить на перше місце земне життя особистості, що зближує його з представниками гуманістичної думки доби Відродження.

Зазначені праці К. Саковича в єдиному нині відомому примірнику зберігаються в бібліотеці ім. Оссоліньських у Вроцлаві (Польща).

Помер у 1647 р. у Кракові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>