Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЩЕРБАЦЬКИЙ Григорій

Український учений, церковний діяч, письменник

Народився у 1725 р. в с. Рогозів Переяславського полку в козацькій родині. У 1747 р. закінчив Києво-Могилянську академію, де працював спочатку вчителем синтаксими, потім викладав поетику, риторику, грецьку мову та філософію. У той час написав п’єсу »Трагедокомедия, нарицаемая Фотий, т. е. Об отступлении западной церкви от восточной» на актуальну тоді для України тему відносин між православ’ям і католицизмом. Втілення загальної ідеї твору супроводжувалося використанням народних і міфологічних мотивів з натяками на сучасні події. Як блискучий знавець грецької мови відредагував створену В. Лащевським грецьку граматику, яку в 1779 р. видав у Лейпцизі М. Бантиш-Каменський.

Г. Щербацький брав участь у комплектуванні найкращої на той час бібліотеки Києво-Могилянської академії. У 1749 р. став ієромонахом, а в 1753 р. був переведений до Московської академії для викладання там богослов’я.

З 1751 р. читав курс лекцій з філософії у Київській академії (текст зберігається у Національній біблітеці України ім. В. Вернадского).

При викладанні філософії Г. Щербацький радив зосередити увагу на таких питаннях: які шляхи обирають різні філософські школи в пошуках важливої для них істини; що означає назва, в чому полягає значення й існування філософії; яке походження і причини філософії; до чого зводиться принцип її поділу на окремі розділи.

Відповідаючи на перше запитання, він підкреслив, що існує безліч манівців, які відвертають нас від істини, а веде до неї одна дорога. Щоб дійти істини, треба усвідомити, що в нас наявна мисляча субстанція, або мислення, і субстанція протяжна, або тіло. І першій, і другій притаманні певні властивості як особливі, так і загальні. Властивостям відповідають нахили — духовні та тілесні; їх часом виявляють афекти, або пристрасті. Джерело наших помилок — і зовнішні почуття, і сила уяви, і душевні афекти, і чистий інтелект. Щоб запобігти помилкам, потрібно з’ясувати сутність філософи.

Філософію слід розуміти як знання речей божественних і людських. Філософом потрібно вважати не того, хто опановує частину філософії або окремий розділ її, а того, хто сповна віддається усім філософським дисциплінам.

Мета, або фінальна причина філософії, підкреслює Г. Щербацький, те, чим філософія виправдовує своє існування, є не що інше, як пізнання істини і практична доброчесність. За Г. Щербацьким, філософія складається з логіки, метафізики, фізики, математичних наук та етики, що збігається з розподілом філософії на натуральну, раціональну та моральну ще за часів платоників і стоїків. Під натуральною філософією він розумів фізику, під раціональною — логіку, до моральної, що виправляє звичаї, відносив юриспруденцію, або вчення про закони. Помер 18 серпня 1754 р. у Москві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>