Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ШЛИКЕВИЧ Олександр Полікарпович

Український статистик, земський діяч

Народився в 1849 р. Закінчив Петровсько-Розумовську .академію в Москві. Працював у Чернігівському земстві. Брав участь у з’їздах земців-конституціоналістів, які збиралися в Києві та Харкові у грудні 1878 р.

Першим розробив і застосував для статистично-економічного аналізу досліджуваних явищ статистичні таблиці, що дістали назву комбінаційних. Уперше побудував комбінаційну таблицю в 1882 р. і застосував її для подвірного перепису Козелецького повіту Чернігівської губернії. Одним із перших застосував математичні методи для встановлення взаємозв’язку різних ознак селянських господарств.

Ідею комбінаційних таблиць О. Шликевич обґрунтував у праці »Что дают и могут дать подворньїе описи» (1880). Відповідно до цих таблиць господарства слід було групувати за різними ознаками, що можуть характеризувати майнове становище

селянського двору (наявністю землі, робочої сили тощо) й до них пристосувати інші.

Цікаві думки містила стаття О. Шликевича »Лучше ли жилось в Малороссии за сто лет назад?», опублікована в »Земском сборнике Черниговской губернии» (1890). Порівнюючи відомості про забезпечення населення землею, зібрані П. Червінським (також земським статистиком) під час статистичного обстеження Кролевецького повіту, з відомостями »Рум’янцевського опису», О. Шликевич критикує висновок Червінського про те, що землеволодіння стало нібито рівномірнішим. У селі, навпаки, відбувається наростання крайнощів: »Бідні стають ще біднішими, багаті — багатшими».

Отже, О. Шликевич робив висновок, що розвиток капіталізму в сільському господарстві призвів до абсолютного й відносного зубожіння трудового селянства і нагромадження багатства у руках капіталістичних елементів села. Це, по суті, розкривало неспроможність тверджень ліберальних народників про »демократизацію» земельної власності, про загальне підвищення життєвого рівня селян.

Помер 1909 р. в Чернігові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>