Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ШРАГ Ілля Людвигович

Громадський і політичний діяч, адвокат

Народився у 1847 р. на Чернігівщині. Брав активну участь у створенні та діяльності місцевої Громади, »Просвіти», а також Чернігівської архівної комісії (ЧАК). 27 травня 1903 р. його було обрано помічником голови ЧАК і впродовж року він фактично керував її роботою. Його доповідь »Особисті спогади про Чернігівську гімназію у зв’язку з перебуванням у ній Гліба Івановича Успенського» містить цікаві факти місцевої історії. Водночас за дорученням ЧАК готував покажчик статей історичного змісту, опублікованих у часопису »Черниговский листок», який 1861—1863 рр. видавав Л. Глібов. Був також причетний до впорядкування ґрунтовної »Програми для збирання відомостей археологічних, історичних та етнографічних по Чернігівській губернії», підготовленої з метою пожвавлення краєзнавчих студій. Завдяки І. Шрагу ЧАК перетворилася на справжній центр національно-визвольного руху, що занепокоїло місцеву владу. Після того як ЧАК вирішила відрядити депутацію до Полтави для участі в урочистому відкритті пам’ятника І. Котляревському, за нею було встановлено пильний нагляд. Зрештою, у березні 1904 р. внаслідок гострого конфлікту з губернатором І. Шраг відмовився від посади помічника голови ЧАК і разом з іншими представниками прогресивної інтелігенції (серед яких був М. Коцюбинський) вийшов з її складу.

Чимало зусиль доклав І. Шраг і до відкриття 1902 р. у Чернігові на основі багатющої колекції В. Тарновського Музею українських старожитностей, який сучасники вважали скарбницею української культури.

Усвідомлюючи нагальну потребу в налагодженні зв’язків з національно-культурними осередками Західної України, І. Шраг у 90-х роках XIX ст. систематично надсилав до львівського часопису »Правда» свої дописи — »Листи з Чернігівщини», що є цінним історико-краєзнавчим джерелом. У 1899 р. він став членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові.

Наприкінці 1917 р. І. Шраг увійшов до складу видавничого товариства »Сіверянська думка». Упродовж 1918—1919 рр., незважаючи на несприятливу політичну кон’юнктуру, Товариство надрукувало збірки творів Т. Шевченка і Б. Грінченка, історичні та культурологічні студії В. Модзалевського, В. Шугаєвського, Д. Дорошенка, П. Стебницького.

З червня 1917 р. — член Української партії соціалістів-федералістів. За часів Гетьманату йому було запропоновано посаду прем’єр-міністра, однак через хворобу він відмовився від неї.

Помер у 1919 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>