Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

СОСЮРА Володимир Миколайович

Український поет

Народився 6 січня 1898 р. на ст. Дебальцеве Донецької області в робітничій сім’ї. У 1922—1923 рр. навчався в Харківському комуністичному університеті ім. Артема, у 1923—1925 рр. — на робітфаці Інституту народної освіти.

Перші кроки як поет Володимир Сосюра зробив ще в юності. У 1917 р. почав друкуватися у газеті »Голос рабочего» та у журналі »Вільна думка».

Вісімнадцятилітнім юнаком В. Сосюра потрапив у вир громадянської війни. У 1918 р. взяв участь у повстанні проти кайзерівських і гетьманських військ, кілька місяців перебував у загонах С. Петлюри, згодом потрапив до червоних, а восени 1919 р. — в полон до денікінців. Його мали розстріляти і лише випадково він вижив.

1921 р. в Харкові познайомився з В. Елланом та І. Куликом, і ця зустріч стала визначальною в становленні В. Сосюри як поета. Була опублікована його збірка »Поезії» (1921) і ліро-епічна поема »Червона зима» (1922), де змалював події громадянської війни та революції. Неповторність творчої манери, щирість і простота тону, романтична захопленість предметом викладу зумовили велику популярність його поезії. Він плідно працює, одна за одною виходять збірки: »1871 рік» (1923), »Сніги», »Сьогодні» (обидві 1925), »Коли зацвітуть акації» (1926), »Юнь» (1927), »Серце» (1931) та ін.

Період сталінщини негативно позначився на творчості В. Сосюри: багато його віршів зі збірок »Червоні троянди» (1932) і »Люблю» (1939) сповнені відвертої декларативності.

1941 р. був евакуйований до Башкири. У 1942 р. працював в Українському радіокомітеті у Москві. З 1943 р. увійшов до складу редколегії фронтової газети »За честь Батьківщини».

У поетичних збірках »Під гул кривавий», »В годину гніву» (обидві 1942), поемі »Мій син» (1944) зображено боротьбу народу проти фашизму.

За збірку поезій »Щоб сади шуміли» (1947) В. Сосюра у 1948 р. був удостоєний Державної премії першого ступеня, за збірки »Ластівки на сонці» і »Щастя сім’ї трудової» — Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1963).

Поезії В. Сосюри притаманні глибокий ліризм, філософські роздуми. Його твори перекладені багатьма мовами світу. Сосюра перекладав твори О. Пушкіна й М. Лєрмонтова українською мовою.

Помер 8 січня 1965 р. в Києві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>