Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

СТРОНІН Олександр Іванович

Український історик-соціолог, громадський діяч

Народився 4 березня 1826 (1827) р. в слободі Ракитина (нині селище Ракитне Бєлгородської області) в родині кріпака князів Юсупових. У 1848 р. закінчив історико-філологічний факультет Київського університету.

Працював викладачем гімназії в Полтаві, Кам’янці-Подільському, Новгороді-Сіверському, Ніжині. Був учителем М. Драгоманова. Брав участь у створенні Полтавської жіночої гімназії, організації недільних шкіл. Був членом полтавської Громади.

У 1862 р. О. Строніна було заарештовано за »поширення малоросійської пропаганди». Після ув’язнення у Петропавловській фортеці його заслали в 1863 р. в м. Шенкурськ Архангельської губернії. Там написав своє перше соціологічне дослідження »Історія і метод». З 1869 р. після повернення із заслання перебував на державній службі в Петербурзі. Видав працю »Політика як наука» (1827).

Своєю громадською діяльністю О. Стронін здобув авторитет і шану співвітчизників. Його обирали головою з’їзду мирових суддів Люблінської губернії, мировим суддею у Вітебській губернії. Був юрисконсультом Міністерства шляхів сполучення.

Відомі праці вченого: »Історія та народ» (1869), »Політика як наука» (1872), »Історія громадськості» (1885). Був прихильником механічної теорії суспільства, тобто переносив закони математичних і природничих наук на історію суспільства.

Вважав, що побудова має бути суто пірамідальною, а це неможливо без міцного, непорушного фундаменту. Докладно розглядав вертикальну будову суспільства і дійшов висновку, що горизонтальна структура повинна мати форму кола. Переміщення центру ваги на периферію загрожує порушенням рівноваги. За цією теорією одна й та сама особа одночасно може належати до складу кількох суспільних союзів. Ці поєднання схожі на концентричні кола — сім’я, спільнота, держава. Тому географічний чинник у висновках О. Строніна про механізм його соціологічної теорії має гармонійно поєднуватися з історичним.

Учений написав також (під псевдонімом Іванов) книжку для народного читання »Природа та люди. Розповіді про землю і про небо».

Помер 10 лютого 1889 р, в Ялті.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>