Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ТУПТАЛО Данило Савич (Димитрій Ростовський)

Український і російський церковний та культурний діяч

Народився у грудні 1651 р. у м. Макарові на Київщині в родині козацького сотника. Освіту здобув у Києво-Могилянській колегії (1662—1665). Закінчивши навчання, за порадою батька, який був на той час титарем Кирилівського монастиря, 1668 р. постригся в ченці під ім’ям Димитрій. 1675 р. архієпископом чернігівським Лазарем Барановичем був висвячений в ієромонахи Густинського монастиря поблизу Прилук. Згодом був ігуменом у монастирях Батурина, Глухова, Чернігова, Новгорода-Сіверського та ін.

Одним із перших відомих творів Д. Туптала є оповідання про чуда ікони Богородиці з Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря »Руно орошенное», написане 1680 р. за дорученням Лазаря Барановича.

1683 р. Д. Туптало поселився в Києво-Печерській лаврі, віддаючи багато сил складанню чотиритомної української редакції Книги житій святих — »Четьїх-Міней» (1683—1705), за джерело якої слугували »Великі Четьї-Мінеї» митрополита Макарія (XVI ст.), перекладні та оригінальні твори грецьких і латинських церковників, біблійні книги, апокрифічні твори, »Повість временних літ», »Києво-Печерський патерик». Агіографічний матеріал упорядкований за днями року від 1 вересня до 31 серпня, кожен том охоплював три місяці. »Четьї-Мінеї» стала однією з найпопулярніших книг XVIII—XIX ст. і неодноразово перевидавалася.

З численних проповідей Д. Туптала за його життя була видана лише одна — »Апологія в утоленіє печали человека сущого в беде ...», інші побачили світ після його смерті. Його перу належать дві драми, написані до релігійних свят, — »Комедія на день рождества Христова» (1702) та »Комедія на успеніє Богородиці». Він автор великої кількості духовних поезій, написаних тогочасною українською книжною мовою, та пісне-співів.

  • 1700 р. як ігумен Спаського монастиря у Новгороді-Сіверському Д. Туптало розпочав роботу над коротким викладом житій святих — »Мартиролог, или мученикословіє», яку не завершив. Того ж року був призначений митрополитом Тобольським і Сибірським, однак відмовився від цього сану, бо мав багато роботи над закінченням »Четьїх-Міней».
  • 1702 р. Д. Туптало став митрополитом Ростовським. Перебуваючи на цій посаді, він продовжує культурні традиції Київської школи, проводить велику просвітницьку роботу. Так, 1702 р. заснував у Ростові Великому школу на зразок Київської колегії, до якої запросив українських викладачів, зокрема досвідченого фахівця зі співів киянина Єверимія. Учнівський склад комплектувався не тільки з місцевих талановитих дітей, а й з відібраних в Україні хлопчиків-півчих. З 1703 р. за наказом Д. Туптала навчання у школі стало безоплатним.

У своєму заповіті писав, що з І 8 років, прирікши себе на добровільні злидні, не зібрав нічого, крім книжок. Свою бібліотеку заповідав Московській патріархії.

Помер 8 листопада 1709 р. у Ростові Великому. По смерті був визнаний православною церквою за святого.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші