Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ВЕДЕЛЬ Артемій Лук’янович

Український композитор, хоровий диригент, співак, педагог

Народився у 1767 р. в родині київського міщанина. Загальну і музичну освіту здобув у Київській академії (1779—1787), де був співаком-солістом (пізніше регентом) хору і першим скрипалем студентського оркестру.

За дорученням московського генерал-губернатора П. Єропкіна організував у Москві хорову капелу, якою керував до 1790 р. Після повернення до Києва очолив академічний хор, написав для нього перші концерти на псалми Давида, літургію. Згодом в 1790 р. керував капелою генерала А. Леванідова, яка виконувала твори композитора »В молитвах неусипающую», »Слиши, дщі, і виждь», »Всемирная слава» та ін.

З 1796 р. творча праця А. Веделя продовжувалася в Харкові. Створив намісницький хор і керував ним. Водночас очолив губернаторський хор і працював у вокально-інструментальних класах місцевого колегіуму. Брав активну участь у наборі півчих в Україні для навчання їх у колегіумі та підготовки до петербурзької Придворної капели. В цей період очевидними були творчі стосунки між ним і директором капели Д. Бортнянським.

1798 р. повернувся до Києва, маючи з собою нові власні композиції, написав нові концерти »Ко Господу, всегда скорбіті, мі», »Боже, законопреступниці», »На реках Вавилонских», які з успіхом було виконано 1799 р. у Братському і Софійському соборах. Душевний біль від соціальної несправедливості, роздуми про сенс життя, потяг до свободи духу спонукав його стати ченцем Києво-Печерського монастиря. Через два місяці повернувся до батьківського дому, писав церковну музику і своїм волелюбством викликав невдоволення царських урядовців. Його заарештували і помістили у Кирилівську лікарню для божевільних, де перебував майже до кінця життя.

А. Ведель створив близько 30 хорових концертів, літургію, »Всеношну» та ін. У них розкрито класичні зразки музичного мислення та інтонаційну природу української пісенності.

Помер 26 червня 1808 р. у Києві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші