Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ВОЛОБУЄВ Михайло Сидорович

Український економіст, один з теоретиків ідеї економічно самостійної України

Народився 24 січня 1903 р. в м. Миколаєві у родині службовця. 1922 р. закінчив екстерном економічний відділ Харківського інституту просвіти, був направлений на роботу у Вінницю. У 1923 р. почав працювати в Харкові у Головкомі освіти, викладав в Інституті народної освіти, фінансовому технікумі, став професором політекономії. Очолював кафедру механіко-машинобудівного інституту (1930—1933).

Саме в Харкові він упевнився, що слово панівної партії розходиться з ділом. Чітке усвідомлення колоніальної політики Москви щодо України спонукало його опублікувати свою унікальну працю »До проблем української економіки» (»Більшовик України», 1928). М. Волобуєв дійшов висновку, що у XVIII ст. українська економіка була розвиненіша, ніж російська. Довів, що й за радянської влади дискримінаційне становище української економіки збереглося. Основні капіталовкладення йшли на Урал та в інші райони Росії, значний відсоток бюджету України — на потреби інших республік.

Водночас учений накреслив обґрунтований план виходу України з колоніального становища. Заперечуючи теорію єдності економіки всього СРСР, він довів, що Україна — здавна історично сформований народногосподарський організм, який має власні історичні і власні майбутні шляхи розвитку, тому потрібно наділити українські економічні відомства правами керівництва всім господарством України, тут має затверджуватися бюджет, і союзний Держплан повинен виконувати лише загально директивні функції тощо.

М. Волобуєва звинуватили в тому, що він, власне, обґрунтував теорію про необхідність виходу України зі складу СРСР.

Публічне викриття вченим колоніальної політики Росії щодо України викликало організовану зливу звинувачень у не кому містичному мисленні та антирадянщині.

7 грудня 1933 р. М. Волобуєва було заарештовано за обвинуваченням в участі в »українській контрреволюційній організації, що прагнула до повалення Радянської влади збройним шляхом». 8 травня 1934 р. М. Волобуєва було засуджено до 5 років виправних таборів (вирок замінений на заслання до Казахстану). Після відбуття покарання жив у Краснодарському краї. У роки Великої Вітчизняної війни виконував спеціальні завдання радянської розвідки. 1948 р. переїхав до Ростова-на-Дону, де працював завідувачем кафедри у Ростовському фінансово-економічному інституті. У серпні 1957 р. був реабілітований, у 1961 р. переїхав до Донецька, де викладав у торговельному інституті. В останні роки життя — на викладацькій роботі у Ростові-на-Дону. Помер 20 червня 1972 р. у Ростові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>