Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Педагогіка у запитаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

У чому проявляються міжпредметні аспекти професійної орієнтації молоді?

Професійна орієнтація потребує зв'язку і знань з низки провідних наук (рис. 48).

Які є види професійної орієнтації учнів?

Професійна орієнтація включає такі види роботи: професійна інформація, професійна консультація, професійна діагностика, професійний відбір, професійна адаптація.

Професійна інформація передбачає ознайомлення учнів з різними професіями та з потребами у фахівцях певного профілю в країні. Цю роботу проводять учителі-вихователі впродовж усього періоду навчання учнів у школі. Передусім таку роботу треба проводити з учнями середнього і старшого шкільного віку.

Професійна консультація спрямована на індивідуальні поради конкретній особистості щодо найбільш доцільних професій, які відповідають її інтересам, здібностям, психолого-фізичним можливостям. Існує кілька видів професійних консультацій: довідково-організаційні (дають інформацію школярам та їх батькам про можливості отримання певної професії в

Міжпредметні аспекти професійної орієнтації молоді

Рис. 48. Міжпредметні аспекти професійної орієнтації молоді

тому чи тому навчальному закладі, про можливості оволодіння певною професією залежно від психолого-фізіологічних можливостей); медико-профілактична (виявлення психолого-фізіологічних і медико-біологічних особливостей вихованців та їх відповідність бажаній професії); психолого-педагогічна (сприяє вибору професії відповідно до інтересів і здібностей вихованців).

Професійна діагностика спрямована на вивчення усіх аспектів підготовки школярів до тої чи тої професії: біологічних, психологічних, соціальних, економічних.

Професійний відбір полягає у виявленні особливостей і якостей людини для отримання професійної освіти та занятті певною професійною діяльністю. Цим мають займатися спеціально створені у професійних навчальних закладах приймальні комісії.

Професійна адаптація — важливий етап фахової підготовки молоді до професійної діяльності, що передбачає забезпечення умов для пристосування особистості до умов праці на певному виробництві чи організації. У професійних навчальних закладах навчальними планами та програмами передбачено час і напрями роботи щодо адаптації майбутніх фахівців (різні види практики та безпосередня робота в умовах конкретного виробництва).

Які педагогічні умови ефективності професійної орієнтації учнів?

Провідну роль у здійсненні профорієнтаційної роботи в загальноосвітніх навчально-виховних закладах відіграє класний керівник. Параметри його діяльності у цьому напрямі такі: професійна інформація учнів, формування пізнавальних інтересів учнів з метою підготовки до вибору професії, індивідуальна робота з учнями щодо вибору професії, вивчення інтересів, схильностей, професійних намірів учнів, надання допомоги учням у самопізнанні, допомога в реалізації професійних намірів, контроль за працевлаштуванням вихованців.

Для успішного проведення профорієнтаційної роботи в школі потрібно створити низку педагогічних передумов:

  • 1) педагоги повинні володіти методикою і технологією професійної орієнтації;
  • 2) у школі має бути науково обґрунтована система професійної орієнтації, яка охоплювала б учнів усіх класів;
  • 3) учителі-вихователі повинні володіти методами та методиками вивчення особливостей анатомо-фізіологічного і соціально-психічного розвитку школярів і їх професійних намірів;
  • 4) знання вихователями характеристик найбільш поширених професій;
  • 5) обізнаність із професіограмами великої кількості професій, що є особливо важливими у суспільстві;
  • 6) наявність в регіоні спеціальних служб з проблем профорієнтації;
  • 7) розробка тестових методик для визначення професійної придатності вихованців до тої чи тої професії, використання їх у процесі професійного відбору молоді для навчання у професійних освітніх закладах;
  • 8) забезпечення батьків психолого-педагогічними знаннями в галузі профорієнтації;
  • 9) прогнозований, науково обґрунтований державний запит на конкретні професії та спеціальності;
  • 10) забезпечення шкіл, спеціальних служб і батьків достатньою кількістю наукової літератури з питань професійної орієнтації молоді.

Загальну картину змісту професійної орієнтації подано на рис. 49.

Якою є загальна структура завдань, принципів, шляхів, засобів трудового виховання у їх зв'язку з професійною орієнтацією?

Завдання, принципи, шляхи та засоби трудового виховання і профорієнтації у їх взаємозв'язку можна подати у вигляді структурної схеми (рис. 50).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші